Instalacja dysku twardego

Jak mówi ludowe przysłowie: nigdy nie masz tyle, żeby nie móc mieć więcej. Każdy nowy system operacyjny zajmuje coraz więcej miejsca, a aplikacje i pliki multimedialne pochłaniają ogromną ilość przestrzeni dyskowej. Wraz ze wzrostem pojemności dysków spada również ich cena.

Jak mówi ludowe przysłowie: nigdy nie masz tyle, żeby nie móc mieć więcej. Każdy nowy system operacyjny zajmuje coraz więcej miejsca, a aplikacje i pliki multimedialne pochłaniają ogromną ilość przestrzeni dyskowej. Wraz ze wzrostem pojemności dysków spada również ich cena.

Najczęściej sprzedawane na świecie dyski mają pojemność od 13 do 30 GB. W Polsce zakres ten wynosi od 4 do 10 GB. Na rynku dostępne są też dyski o pojemnościach od 30 do 40 GB, a wkrótce pojawią się kolosy o pojemności od 60 do 75 GB. Jeśli masz stosunkowo nowy komputer (wyprodukowany w ciągu ostatnich trzech lat) nie powinno być problemów z zainstalowaniem nowego, dużego dysku. Starsze komputery mogą nie rozpoznawać dysków o dużych pojemnościach, spróbuj wtedy zaktualizować BIOS. Nowsze komputery używają flash BIOS-ów, które aktualizuje się poprzez ściągnięcie programu ze strony producenta płyty i uruchomienie automatycznej procedury wymiany.

Instalacja dysku twardego
Starsze komputery wymagają wymiany układu BIOS. Większość nowych dysków wykorzystuje interfejs Ultra ATA/66, znany też jako Ultra DMA/66, który pozwala transferować dane z prędkością 66 MB/s.Niestety, tylko nowe komputery skorzystają z szybkich dysków. Wyprodukowane ponad rok, ale nie więcej niż cztery lata temu używają interfejsu Ultra ATA/33. Nowe dyski mogą współpracować z tym interfejsem, jednak nie będą wykorzystywać pełnej prędkości. Nowy dysk jest z pewnością szybszy od starego, warto więc zrobić go dyskiem podstawowym C:. Skopiowanie danych ze starego napędu na nowy nie powinno sprawić trudności, jeśli skorzystasz z przeznaczonych do tego celu programów. W większości przypadków programy takie dołączane są do dysku. Można też kupić komercyjny program firmy PowerQuest o nazwie DriveCopy. Skopiowanie danych za pomocą poleceń DOS-u nie przyniesie spodziewanych rezultatów, gdyż komputer może mieć problem z przeniesieniem plików systemowych.

Instalacja dysku twardego
1 Przygotuj dotychczasowy dysk. Musi być wolny od błędów - to bardzo ważne! Uruchom program Scandisk (Start | Akcesoria | Narzędzia systemowe | ScanDisk), a następnie uruchom Defragmentator dysków (Start | Akcesoria | Narzędzia systemowe | Defragmentator dysków). <font colo="red">UWAGA: Aby zapewnić pełną ochronę danych, zarchiwizuj dane, zanim wykonasz kolejną czynność.

2 Uruchom odpowiedni program, który jest dodany do twardego dysku. Postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami (które mogą się różnić w zależności od producenta).

Instalacja dysku twardego

3

<div align="center">

Instalacja dysku twardego
</div>

Instalacja dysku twardego
4 Jeśli do jednego gniazda IDE płyty głównej podłączone są dwa dyski, jeden z nich musi być ustalony jako <font color="red">master, drugi zaś jako <font color="red">slave. Większość dysków zawiera opis zworek na wierzchu obudowy. Innym sposobem odnalezienia tej informacji jest odszukanie jej w instrukcji obsługi. Ustaw zworki nowego dysku w pozycji master, a starego w pozycji slave.

5 Jeśli w punkcie 3 wyjąłeś dysk, teraz umieść go w komputerze ponownie. Następnie zamontuj nowy dysk. Do obydwu dysków podłącz kable danych i zasilające. Kolejność nie ma znaczenia. Upewnij się, że przewód oznaczony na czerwono podłączony jest do pinu pierwszego gniazda.

Instalacja dysku twardego

6 Upewnij się, że dyskietka startowa znajduje się w stacji dysków i włącz komputer. Wejdź do BIOS-u komputera i sprawdź, czy dla obydwu dysków ich rodzaj ustawiony jest jako <font color="red">AUTO, co

Instalacja dysku twardego
spowoduje automatyczne wykrycie parametrów. Zapisz zmiany i uruchom komputer z dyskietki. W celu skopiowania danych ze starego dysku na nowy postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami. Po zakończeniu zrestartuj komputer. System Windows powinien się uruchomić bez problemów. Jeśli wszystko działa poprawnie, możesz sformatować stary dysk, gdyż nie musi być już dyskiem startowym.

Ważne

Zalety: lepsza wydajność,większa pojemność ####

Koszty:####

10 GB - 400 zł, ####

17 GB - 450 zł, ####

20 GB - 500 zł, ####

27 GB - 900 zł, ####

40 GB - 1500 zł ####

Poziom trudności: przeciętny #

Wymagany czas: 1-2 godziny #

Wymagane narzędzia: śrubokręt krzyżakowy, pęseta ###

Oprogramowanie (opcjonalne): DriveCopy 2.0 (www.powerquest.com)###