Instalacja na miarę potrzeb

Aby zainstalować Windows, trzeba skonfigurować liczne składniki i dokonać wielu ustawień. Po lekturze tego artykułu zaoszczędzisz sobie wielogodzinnej klikaniny.


Aby zainstalować Windows, trzeba skonfigurować liczne składniki i dokonać wielu ustawień. Po lekturze tego artykułu zaoszczędzisz sobie wielogodzinnej klikaniny.

Co by było, gdybyś nagle stanął przed koniecznością ponownego zainstalowania Windows XP? W takiej sytuacji możesz odwołać wszystkie terminy i zapomnieć o planach na resztę dnia. Przygotuj się na spędzenie kilku godzin przed komputerem. Sama instalacja systemu nie załatwi sprawy. Po niej trzeba jeszcze wgrać poprawki Service Pack i inne aktualizacje. Łączna liczba instalacji przekracza dość często 30, a każdą trzeba zainicjować, a potem pilnować jej aż do zakończenia procesu. Poza tym należy zainstalować sterowniki, które nie wchodzą w skład systemu Windows, jak również aplikacje konieczne do codziennej pracy.

Po kilku godzinach pracy, gdy zdaje się, że wszystko gotowe, pulpit zaczyna się kojarzyć ze sklepem z zabawkami. Jak okiem sięgnąć, kolorowe animacje. Do systemu znów zawitał Messenger i inne niepożądane narzędzia, choć prawie zupełnie o nich zapomniałeś. Upłynie jeszcze sporo czasu, nim zmienisz wystrój interfejsu, aby przypominał stanowisko robocze.

Jeśli wolisz przeznaczyć swój wolny czas na inne zajęcia, zapoznaj się z tym artykułem. Pokazuje, jak za pomocą bezpłatnego narzędzia nLite (dostępne pod adresem:http://www.nliteos.com , środowiska: Windows 2000/XP/2003, rozmiar pliku: 1,4 MB) utworzyć instalacyjną płytę CD lub DVD, która oprócz systemu operacyjnego pomieści wymagane sterowniki, aktualizacje i programy. W razie potrzeby krążek ten samodzielnie zainstaluje system i skonfiguruje go tak, jak sobie życzysz. Jeśli prawidłowo przygotujesz płytę, komputer sam poradzi sobie z wszystkimi czynnościami instalacyjnymi.

Na dobry początek

Program nLite dysponuje polskojęzycznym interfejsem i wygodnym kreatorem, który krok po kroku pomaga użytkownikowi stworzyć własną płytę.

Program nLite dysponuje polskojęzycznym interfejsem i wygodnym kreatorem, który krok po kroku pomaga użytkownikowi stworzyć własną płytę.

Program nLite wymaga pakietu Microsoft .NET Framework 2.0 (dostępny pod adresem:http://www.microsoft.com/download/ , środowiska: Windows 2000/XP/2003, rozmiar pliku: 22,4 MB). Jeśli brakuje go na liście zainstalowanych modułów (aplet Dodaj lub usuń programy w Panelu sterowania) lub znajduje się tam starsza wersja 1.1, nie ominą cię dodatkowe czynności instalacyjne. Dopiero potem możesz wgrać nLite. Przywołaj w tym celu plik NLITE1.0RC6I.EXE (z płyty DVD dołączonej do numeru lub pobrany z Internetu), a następnie zastosuj się do wskazówek kreatora. Gdy się z tym uporasz, możesz zabrać się za tworzenie swojej płyty instalacyjnej Windows.

W pierwszym oknie dialogowym program oferuje możliwość wyboru języka. Gdy wskażesz opcję Polski w polu listy Language i klikniesz przycisk Dalej, nLite poprosi o wybranie płyty instalacyjnej z systemem. Kliknij przycisk Przeglądaj, a następnie zaznacz napęd, w którym znajduje się twój krążek z Windows (2000, XP lub Server 2003). Podaj lokalizację docelową plików. Program skopiuje zawartość płyty do założonego uprzednio katalogu, a pod koniec czynności konfiguracyjnych utworzy pliki POPRZEDNIA SESJA.INI i POPRZEDNIA SESJA_U.INI. Dzięki nim nie będziesz musiał powtarzać wszystkich czynności przy tworzeniu kolejnej płyty instalacyjnej (zaznacz w tym celu wiersz Ostatnia sesja i kliknij przycisk Wczytaj). Gdy nLite zakończy kopiowanie płyty i wykryje wersję systemu operacyjnego, kliknij przycisk Dalej. W kolejnym oknie dialogowym możesz wybrać zadania, które nLite ma wykonać w ramach instalowania systemu. Zaznacz najlepiej wszystkie opcje i potwierdź przyciskiem Dalej.

Aktualizacje systemu

Przed modyfikowaniem zawartości płyty należy skopiować ją na twardy dysk i podać katalog docelowy.

Przed modyfikowaniem zawartości płyty należy skopiować ją na twardy dysk i podać katalog docelowy.

Podczas przygotowywania indywidualnej płyty instalacyjnej bardzo ważne jest, aby już na tym etapie pozbyć się możliwie wielu luk w zabezpieczeniach. Dzięki temu będziesz mógł już za pierwszym razem uruchomić w miarę bezpieczny system operacyjny. Program oferuje możliwość umieszczenia na płycie bieżących dodatków Service Pack i drobnych aktualizacji. Zaznacz opcję Integrowanie Service Pack-ów w oknie wyboru zadań (lub najlepiej kliknij przycisk Wszystkie). Program poprosi cię o podanie ścieżki do pliku instalacyjnego dodatku Service Pack. Jeśli nie masz takiego pliku, bo aktualizowałeś system, korzystając z funkcji Windows Update, skorzystaj z naszego narzędzia pcwPatchLoader (na dołączonej płycie DVD). Pobierze z Internetu nie tylko bieżący pakiet Service Pack, lecz również pozostałe aktualizacje zabezpieczeń, które pojawiły się od daty jego wydania.

Gdy aktualny plik Service Pack znajdzie się wreszcie na twoim dysku, kliknij przycisk Wybierz w oknie programu nLite. Samodzielnie włączy Service Pack do plików instalacyjnych systemu. Po wykonaniu tych czynności kliknij przycisk Dalej.

W następnym oknie dialogowym możesz uzupełnić płytę instalacyjną o dodatkowe aktualizacje. Kliknij przycisk Dodaj, przejdź do folderu docelowego naszego skryptu pcwPatchLoader i wybierz wszystkie aktualizacje zabezpieczeń oznaczone białą ikoną z niebieską krawędzią. nLite potwierdzi dołączenie zaznaczonych plików do płyty, wyświetlając je w oknie dialogowym.

Dodatkowe aplikacje

Czas na ewakuację - w tym oknie uniemożliwisz niechcianym składnikom Windows dostanie się na twoją indywidualną płytę instalacyjną.

Czas na ewakuację - w tym oknie uniemożliwisz niechcianym składnikom Windows dostanie się na twoją indywidualną płytę instalacyjną.

Jeśli chcesz, możesz wzbogacić swoją płytę instalacyjną o dodatkowe aplikacje, takie jak np. pakiet Microsoft Office, program AntiVir, przeglądarkę internetową Firefox czy choćby odtwarzacz Winamp. Dzięki temu będą automatycznie instalowane wraz z systemem operacyjnym. Wymaga to jednak spreparowania plików instalacyjnych poszczególnych aplikacji. Wszystkie pliki instalacyjne należy skompresować, zapisując w samoinstalującym się archiwum CAB.

Do wykonania opisanych czynności potrzebny jest freeware'owy archiwizator 7-ZIP (dostępny pod adresem:http://www.7-zip.org/download.html , środowiska: Windows 98/Me/2000/XP, rozmiar pliku: 820 KB) wraz z pakietem dodatkowych modułów (dostępny pod powyższym adresem, rozmiar pliku: 320 KB), narzędzie Cabpack (dostępny pod adresem:http://www.larshederer.homepage.t-online.de/cabpck14.zip , środowiska: Windows 98/Me/2000/XP, rozmiar pliku: 466 KB) i naszą instrukcję w postaci pliku pcwNliteAddon.HTM (na dołączonej płycie DVD).

Chcąc dołączyć pakiety do płyty, kliknij ponownie przycisk Dodaj w oknie aktualizacji i wskaż żądane aplikacje. Pakiety pojawią się na liście obok wybranych uprzednio aktualizacji. Gdy zakończysz, kliknij przycisk Dalej.

Specjalne sterowniki

Wszystko na maksa - zaleca się wykorzystać wszystkie opcje oferowane w tym oknie kreatora.

Wszystko na maksa - zaleca się wykorzystać wszystkie opcje oferowane w tym oknie kreatora.

Opcja uzupełniania płyty instalacyjnej o sterowniki okazuje się nadzwyczaj przydatna, gdy w komputerze są zainstalowane podzespoły sprzętowe, do których brakuje (aktualnych) sterowników na konwencjonalnej płycie instalacyjnej systemu Windows XP. Na przykład możesz wstawić sterowniki swojej nowej karty graficznej lub twardego dysku SATA. Dzięki temu urządzenia te zostaną prawidłowo wykryte podczas ponownego instalowania systemu. Stosowne sterowniki powinieneś znaleźć w witrynie producenta sprzętu. Po pobraniu plików rozpakuj je do dowolnego folderu na dysku. Użyj do tego celu np. bezpłatnego archiwizatora 7-ZIP. Powróć do programu nLite i kliknij przycisk Dodaj. Następnie przejdź do folderu z rozpakowanym sterownikiem i wskaż plik z rozszerzeniem .inf. Powtórz powyższe czynności, aż na płycie znajdą się wszystkie wymagane sterowniki i kliknij Dalej.

Ziarno i plewy

W sekcji usuwania składników (Usuwanie komponentów) możesz okroić swój system, wykluczając z góry niepożądane składniki. Najpierw kliknij przycisk Kompatybilność i wybierz elementy, które są ci niezbędne. Niektóre składniki systemu są ze sobą wzajemnie powiązane lub zależne od siebie. Gdy to zrobisz, nLite uniemożliwi omyłkowe usunięcie niewłaściwego elementu. Gdy wybierzesz żądane składniki, zaznaczając ich pola wyboru, kliknij przycisk OK.

W dalszej kolejności wybierz elementy, które mają zostać wykluczone z instalacji, zaznaczając stosowne pola wyboru. Wszystkie są podzielone na kilka kategorii. Jeśli chcesz się pozbyć np. komunikatora Windows Messenger, zaznacz pole wyboru Windows Messenger w rubryce Sieć. W tej samej gałęzi można wyłączyć z instalacji przeglądarkę MSN Explorer i program konferencyjny NetMeeting, a w kategorii Multimedia m.in. odtwarzacz Windows Media Player. Jeśli nie wiesz, jaką funkcję pełnią poszczególne składniki systemu, klikaj je, a w prawej części okna pojawi się zwięzły opis. Gdy skończysz zaznaczanie elementów, których nie chcesz mieć na płycie instalacyjnej systemu, kliknij przycisk Dalej.

Bez nadzoru

Ostatnia prosta - nLite przetwarza informacje wprowadzone przez użytkownika, po czym tworzy na ich podstawie obraz startowej płyty CD lub DVD.

Ostatnia prosta - nLite przetwarza informacje wprowadzone przez użytkownika, po czym tworzy na ich podstawie obraz startowej płyty CD lub DVD.

Do podstawowych walorów indywidualnej płyty instalacyjnej należy automatyczne instalowanie systemu. W przeciwnym razie musiałbyś siedzieć cały czas przed komputerem i co chwila klikać OK. Zaoszczędzi ci tego funkcja Instalacja nie nadzorowana. Najpierw podaj stopień automatyzacji na karcie Informacje. Na przykład, gdy wybierzesz opcję FullUnattended całkowicie zablokujesz tryb interaktywny - program instalacyjny nie zada ci ani jednego pytania.

Następnie wskaż kartę Podstawowe i wpisz numer seryjny (klucz) swojego systemu. W razie potrzeby możesz zmienić po prawej stronie ścieżkę do aplikacji (domyślnie jest to katalog C:\Program Files). Zaznacz pola wyboru Klasyczna kompozycja i Klasyczne menu Start w rubryce Różności. W ten sposób wyłączysz typowy wygląd pulpitu w Windows XP. Pozostałe parametry na tej karcie możesz pozostawić bez zmian.

Przejdź do karty Administrator. Możesz tu przydzielić swojemu kontu administratora inną nazwę i hasło. Jeśli zaznaczysz pole wyboru Autologowanie, nie będziesz musiał logować się ręcznie przy każdorazowym uruchamianiu systemu. Ze względów bezpieczeństwa odradzamy korzystanie z tej opcji.

Pamiętaj także, że hasło dostępu do konta administratora i numer seryjny systemu są przechowywane w jawnej postaci w pliku poprzednia sesja_u.ini. Zadbaj, aby plik ten nie trafił w niepożądane ręce.

Jeśli twój komputer jest podłączony do sieci lokalnej, przejdź do karty Sieć, po czym wpisz nazwę komputera, grupę roboczą i domenę. Ponadto podaj właściwy język i strefę czasową na karcie Ustawienia regionalne.

Przywołaj kartę Jednorazowe wykonanie. Możesz tu podać aplikacje, które zostaną uruchomione tuż po zakończeniu instalacji, np. skrypt, który skonfiguruje określone parametry systemu wedle preferencji użytkownika.

Chcąc z góry ustawić żądaną rozdzielczość ekranu, głębię kolorów i częstotliwość odświeżania ekranu, kliknij kartę Wyświetlanie. Znajdziesz na niej wszystkie wspomniane parametry. Możesz np. wybrać rozdzielczość 1024x768 pikseli, 32-bitową głębię barw i częstotliwość odświeżania na poziomie 100 Hz. Jednak najpierw upewnij się, że sprzęt obsługuje wybrane przez ciebie ustawienia.

Po kliknięciu przycisku Dalej można pozmieniać niektóre ustawienia, na przykład włączyć klasyczne, czarne tło instalatora, aby oszczędnie gospodarować zasobami systemowymi w trakcie instalowania systemu. Praktyczna okazuje się opcja przemianowania mało poręcznej nazwy folderu Documents and Settings, w którym mieszczą się profile użytkowników (dlatego nadaj mu np. nazwę Profile). Klikając przycisk Dalej, zakończysz konfigurowanie automatycznej instalacji. Karta Usługi zapewnia możliwość włączania bądź wyłączania określonych usług systemu. Te ustawienia powinni modyfikować tylko zaawansowani użytkownicy.

Usprawnienia

Leży jak ulał - ustawień z tego okna nie będziesz musiał dokonywać po zainstalowaniu systemu. Dzięki temu uzyskasz system dostosowany od razu do twoich potrzeb.

Leży jak ulał - ustawień z tego okna nie będziesz musiał dokonywać po zainstalowaniu systemu. Dzięki temu uzyskasz system dostosowany od razu do twoich potrzeb.

O przydatności systemu decyduje w dużej mierze dostosowanie go do potrzeb użytkownika. W oknie dialogowym Łaty możesz zlecić programowi nLite zmodyfikowanie pewnych plików systemowych. Gdy ustawisz na przykład maksymalną liczbę połączeń TCP/IP na 50, nLite zmieni plik Tcpip.sys, znosząc ograniczenie połączeń do 10 wprowadzone przez dodatek Service Pack 2. Ponadto możesz zmusić Windows do obsługi kompozycji pulpitu, które nie mają autoryzacji Microsoftu (znajdziesz je np. pod adresemhttp://www.themexp.org ). Zwróć uwagę, że modyfikując plik sfc_os.dll, zablokujesz mechanizm ochrony plików systemowych. Zrób to tylko wtedy, gdy jesteś pewien, że nie jest ci potrzebny.

Klikając przycisk Dalej, dostaniesz się do kolejnego okna konfiguracyjnego. Ustawienia są tu pogrupowane na kategorie. Możesz ustawić np. wygląd i funkcjonowanie takich elementów, jak Eksplorator, pasek zadań, menu Start, menu podręczne czy choćby Internet Explorer. Dzięki temu już po zakończeniu czynności instalacyjnych będziesz miał do dyspozycji dobrze skonfigurowane środowisko pracy. Gdy potwierdzisz przyciskiem Dalej, nLite otrzyma wszystkie informacje, które są mu potrzebne do zrealizowania powierzonej misji.

Nagrywanie

Aby z zebranych informacji powstał obraz startowy płyty, nLite wstawia do plików instalacyjnych wybrane poprawki systemu i aplikacje, usuwa niechciane składniki, modyfikuje odpowiednio pliki systemowe, przetwarza parametry konfiguracyjne systemu, dodaje nowsze sterowniki i rekompresuje archiwum Driver.cab. Jest to dość czasochłonne zadanie. Zależnie od wydajności komputera może zająć nawet cały kwadrans. Wskaźnik zaawansowania przez cały czas informuje o bieżącym postępie. Gdy proces dobiegnie końca, ponownie kliknij Dalej.

Zanim z folderu docelowego nLite'a zostanie utworzony startowy obraz płyty CD/DVD, możesz wstawić inne pliki i foldery, aby znalazły się na krążku. Kliknij w tym celu przycisk Przeglądaj, po czym skopiuj żądane pliki i foldery do katalogu docelowego nLite'a. Potem kliknij przycisk Utwórz obraz. W ten sposób zainicjujesz zapis obrazu ISO. Plik ten możesz nagrać (zależnie od rozmiaru) na płycie CD lub DVD. Na przykład w popularnym programie Nero Burning Rom 7 (informacje:http://www.nero.com ihttp://www.alstor.com.pl ) robi się to w następujący sposób. Po uruchomieniu kliknij przycisk Anuluj w oknie nowej kompilacji. Wskaż menu Nagrywarka | Nagraj plik obrazu. Przejdź do katalogu, w którym mieści się utworzony uprzednio obraz, i kliknij przycisk Otwórz. Zmniejsz prędkość nagrywania do 10x, aby uniknąć błędów nagrywania i związanych z nimi problemów podczas rozruchu z płyty. Zainicjuj nagrywanie przyciskiem Zapis.

Gdy wczytasz system z przygotowanej w ten sposób płyty CD/DVD, system i wszystkie zawarte na niej aplikacje zostaną zainstalowane w pełni automatycznie - wygodniej już się nie da. Jednak nie unikniesz aktywacji zainstalowanego systemu.