Intel: 10-nanometrowe układy w 2017 r. Prawo Moore'a zwalnia?

Intel wprowadzi swoje pierwsze układy scalone w technologii 10 nm dopiero w drugiej połowie 2017 roku. Firma zapowiadała wcześniej, że pierwsze takie układy pojawią się w jego ofercie w 2016 r.

Na początku tego roku firma wprowadziła do oferty układy Core piątej generacji (noszące kodową nazwę Broadwell), wytwarzane przy użyciu technologii 14 nm; jesienią w ofercie Intela pojawią się układy Core szóstej generacji (Skylake), które będą wytwarzane również przy użyciu technologii 14 nm. W drugiej połowie 2016 roku Intel poszerzy ofertę o kolejne, niezapowiadane wcześniej układy bazujące na technologii 14 nm, noszące kodową nazwę Kaby Lake; pierwsze intelowskie układy wytwarzane przy użyciu technologii 10 nm – noszące kodową nazwę Cannon Lake – pojawią się na rynku dopiero w drugiej połowie 2017 r.

Skylake - układ wytwarzany przy użyciu technologii 14 nm

Skylake - układ wytwarzany przy użyciu technologii 14 nm

Oznacza to, że od momentu pojawienia się w ofercie Intela układów wytwarzanych w technologii 14 nm do momentu przejścia na technologię 10 nm minie 2,5 roku. To istotna uwaga, gdyż wcześniej firma była w stanie przechodzić na nowe technologie wytwarzania układów scalonych dużo szybciej.

Nowa strategia przyjęta przez Intela świadczy o tym, że producentom układów scalonych jest coraz trudniej wdrażać nowe technologie w tempie, jakie precyzuje tzw. prawo Moore’a. Powstało ono w 1965 roku i mówiło, że liczba tranzystorów, jakie można umieścić na określonej powierzchni układu scalonego – czyli na krzemowej płytce - będzie się podwajać co półtora roku. Po jakimś czasie zostało ono zweryfikowane i obecnie obowiązuje wersja mówiąca, że liczbę tranzystorów będzie można podwajać co dwa lata.

Intel udowadniał w ostatnich latach, przy okazji wprowadzania na rynek procesorów kolejnych generacji, że prawo Moore’a funkcjonuje w praktyce, a nie tylko w teorii. Przesuwając premierę układów bazujących na technologii 10 nm na drugą połowę 2017 roku Intel potwierdza opinie, że z czasem będzie to coraz trudniejsze, a w pewnym momencie wręcz niemożliwe. Nie można przecież w nieskończoność zmniejszać rozmiarów podstawowego elementu wchodzącego w skład układu scalonego, jakim jest tranzystor.