Intel - 20 lat rozwoju

Tegoroczne forum technologiczne Intel Developer Forum rozpoczął Craig Barret, szef Intela. Podczas wystąpienia zaprezentowano główne kierunki rozwoju firmy, która zdaniem jej szefa już dziś ma wyraźnie sprecyzowane plany rozwoju na kolejnych 20 lat. Już teraz firma postanowiła zainwestować w fabrykę, która wdroży proces produkcyjny 0,065 mikrona. Oto pozostałe nowości, których możemy spodziewać się w najbliższym czasie...

Przemawiając do ok. 4 tys. producentów, inżynierów oraz specjalistów komputerowych Barret poinformował o zamiarze zainwestowania przez Intela 2 mld USD w przekształcenie fabryki w Chandler (Arizona) w piąty zakład wytwarzający wafle o średnicy 300 mm. Zmodernizowany zakład będzie wytwarzał mikroprocesory w procesie technologicznym 0,065 mikrometra, który to ma wg Intela zostać wprowadzony pod koniec 2005 roku.

Barret stwierdził, że rynek, pomimo kryzysu nie zmniejszył się, lecz wręcz zwiększył zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Na przeciw oczekiwaniom rynku, Intel chce w tym rok.u wprowadzić szereg rozwiązań, które mają pozwolić na lepsze, łatwiejsze wykorzystanie osiągnięć technologicznych. Do tej pory użytkownicy otrzymywali zaawansowane produkty, jednak nie zawsze ich potencjał był w pełni wykorzystywany. Teraz ma się to zmienić.

Bez kabli

Pierwszą nowością będzie kontroler lok.alnych sieci bezprzewodowych wbudowany w chipset. Ma on wprowadzić rozwiązania znane z pecetów do środowiska telefonii komórkowej. Drugą z nowości, o której już wcześniej wspominaliśmy, jest Centrino (nowa generacja przenośnych procesorów Pentium M oferowana wraz z kontrolerem sieci WiFi). Przy opracowywaniu Centrino Intel miał trudny orzech do zgryzienia. Barret nie ukrywał, że firma zastanawiała się czy postawić na dalsze zwiększanie wydajności, czy też skoncentrować się na innych równie istotnych cechach zwiększających użyteczność procesora mobilnego. Zdecydowano się na to drugie rozwiązanie. Układy Pentium M będą więc nieco mniej wydajne niż równocześnie oferowane procesory Pentium 4-M. Ich częstotliwości taktowania to 1,3 i 16 GHz. Pentium M ma za to pozwolić na ok. 2 do 3 razy dłuższą pracę notebook.a, niż gdyby był on wyposażony w procesor starszego typu.

W 2004 roku przenośne komputery, zdaniem Intela nie tylko powinny długo pracować, ale równocześnie być bardziej uniwersalne. Przejawiać się to ma m.in. w możliwości oddzielenia monitora notebook.a od jednostki centralnej (to akurat nie jest takie oryginalne bo realizację tej idei widzimy w produktach typu Smart Display) oraz np. w możliwości komunikacji z innymi użytkownikami podczas korzystania z notebook.a z wyłączonym głównym wyświetlaczem. Komunikacja miałaby odbywać się przy użyciu niewielkiego wyświetlacza LCD umieszczonego po zewnętrznej stronie obudowy. Sposób transmisji danych miałby być wybierany automatycznie w zależności od aktualnie dostępnej sieci połączeń. Np. gdy zasięg sieci bezprzewodowej zostałby utracony, wtedy notebook. automatycznie przełączyłby się w tryb GPRS i dalej był gotowy do komunikacji w tym trybie. Korzystając z podręcznego wyświetlacz można by wysyłać maile, a nawet przeglądać zasoby sieciowe.

Mniejsze i szybsze

W tym rok.u Intel wprowadzi też nowości do platform dekstopowych. Po pierwsze zaprezentuje kolejne generacje procesorów P4, o nazwach Prescott oraz Dothan. Oba będą wykonane w technologii 0,09 mikrona, pozwolą na zwiększenie częstotliwości pracy zegara, a dodatkowo Dothan będzie przygotowany z myślą o instalacji w komputerach przenośnych (zawierać ma zaawansowane systemy oszczędzania energii oraz funkcje istotne przy komunikacji bezprzewodowej).

Pecet w komórce

Podczas swojego wystąpienia Barrett zaprezentował prototyp procesora Manitoba, który o ile spotka się z dużym zainteresowaniem, zamierza wprowadzić do telefonów komórkowych. Manitoba jest nie tylko procesorem z wbudowanym układem DSP, lecz również szintegorwaną pamięcią flash o pojemności 4 MB. To pozwala na rozbudowę funkcjonalności telefonów komórkowych o obsługę różnego rodzaju aplikacji. Dla przykładu na kolorowym ekranie LCD prototypowej płyty głównej telefonu komórkowego prezentowana była gra (wyścigi samochodowe), która bardziej przypominała produkcje z prostszych konsol niż prymitywne graficznie programy rozrywkowe obecne w dzisiejszych „komórkach”.

Ujednolicone oprogramowanie

W jedności siła – tak można odczytać kolejny postulat Barreta, tym razem dotyczący oprogramowania. Najważniejsza osoba w Intelu wierzy, że nadeszła era ujednoliconego oprogramowania działającego na różnych platformach, bez względu czy są one typowo komputerowe, czy też odwołują się do grupy urządzeń elektroniki użytkowej. Trudno się z tym pomyłem nie zgodzić, trzeba tylko przekonać producentów softwaru aby dostosowali się do tego apelu.


Zobacz również