Intel: 5-nanometrowy proces już w 2015 roku?

Serwis DigiTimes.com donosi, że dzięki agresywnemu rozwojowi Intel być może już w 2015 roku wdroży technologię pozwalającą mu na wyprodukowanie prototypowych 5-nanometrowych chipów.

Kilka dni temu Justin Rattner, szef działu technologicznego Intela, potwierdził, że rozwój 14-nanometrowej technologii realizowany jest zgodnie z harmonogramem, co oznacza, że masowa produkcja tego typu procesorów oraz układów SoC może zostać rozpoczęta już pod koniec przyszłego roku.

Ratter zapowiedział ponadto, że Intel wraz ze swoimi partnerami prowadzi prace nad wdrożeniem produkcji wafli krzemowych w wymiarze 450 mm (18 cali) oraz stwierdził, że tak agresywny rozwój technologiczny pozwoli na przedłużenie prawa Moore'a o kolejne dziesięć lat.

*Prawo Moore'a - za jego twórcę uważa się Gordona Moore'a, jednego z założycieli firmy Intel. Prawo to stwierdzało początkowo, że liczba tranzystorów w układzie scalonym podwaja się co 18 miesięcy. Jednak termin ten używany jest w stosunku do niemal każdego postępu technologicznego (inne są jednak interwały czasowe). Podobnie mówi się o rozmiarach pamięci RAM, pojemności dysków twardych czy wielkości Sieci.

Prawo Moore'a

Co interesujące, dowiedzieliśmy się również o planach stopniowego wprowadzania kolejnych procesów produkcyjnych. Wynika z nich, że 5-nanometrowa technologia może zostać wdrożona przez Intela (chociaż to raczej bardzo mało prawdopodobne) już w 2015 roku (wcześniej czekają nas jeszcze dwa etapy: 10 nm i 7 nm).

Jak to wygląda u innych?

Samsung zamierza wprowadzić 20-nanometrowy proces w przyszłym roku i już prowadzi prace nad procesem 14 nm. Z kolei Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) planuje wprowadzić masowo na rynek 20-nanometwowe układy w drugiej połowie przyszłego roku, natomiast Globalfoundries pilotażową produkcję w procesie 14 nm FinFET zaplanował na koniec przyszłego roku (masowa zostanie wdrożona w 2014 roku).

Źródło: DigiTimes