Intel Alder Lake (12. generacja) - specyfikacja, ceny, testy [Aktualizacja 23.03.2021]

Technicznie procesory Alder Laker to następcy nadchodzących dopiero Rocket Lake, jednak będą także przeznaczone dla laptopów i podobnych urządzeń przenośnych. W tym tekście zbieramy wszystkie informacje na ich temat.


Podczas wirtualnych targów CES 2021 Intel był jedną z najbardziej aktywnych firm, a podczas swoich prezentacji przedstawił nam aż cztery nowe rodziny procesorów. Jedną z nich była 12. generacja o nazwie Alder Lake. Może wydawać się to dziwne, ponieważ wciąż czekamy na debiut 11. generacji Rocket Lake. Należy mieć jednak na uwadze, że o ile "rakiety" są przeznaczone wyłącznie dla desktopów, rodzina Alder Lake będzie dedykowana także laptopom i urządzeniom przenośnym, co czyni z nich następców Tiger Lake z ubiegłego roku.

Intel Alder Lake - data premiery

Podczas targów CES 2021 oraz późniejszych konferencji prasowych Intel ujawnił, że procesory z rodziny Alder Lake pojawią się najwcześniej w drugiej połowie 2021 roku. Możemy zatem spodziewać się najszybciej w lipcu, jednak jest to data mało prawdopodobna. Prędzej obstawiać można listopad-grudzień bieżącego roku. Czekamy wciąż na oficjalną datę premiery, ale zagadką pozostaje, kiedy Intel ją ogłosi. Procesory Tiger Lake pokazane zostały we wrześniu 2020 roku, być może Alder Lake zostanie pokazane we wrześniu 2021?

Intel Alder Lake - ceny

Obok wydajności i specyfikacji technicznej cena jest jedną z rzeczy, które decydują o sukcesie procesorów. Czy można już przewidywać, ile kosztować będą procesory Alder Lake? Raczej nie, choć ceny referencyjne modeli z rodziny Comet Lake mogą nam sugerować, jaki będzie "próg wejścia" następnej generacji. Te zaś na stronie producenta prezentują się następująco:

  • Core i7-10710U – 443 dolary (ok. 1650 zł)
  • Core i7-10510U – 409 dolarów (ok. 1520 zł)
  • Core i5-10210U – 297 dolarów (ok. 1100 zł)
  • Core i3-10110U – 281 dolarów (ok. 1050 zł)

Intel określił podczas CES 2021 rodzinę Alder Lake jako "przełomową", co może sugerować skok cen w górę. Warto też mieć na uwadze, że procesory mobilne z tej rodziny będą zintegrowane z urządzeniami przez producentów sprzętu, którzy w swoich kalkulacjach mogą mieć inne ceny, niż referencyjne.

Alder Lake a Rocket Lake - czym się różnią?

Kluczową różnicą jest rynek docelowy, który definiuje architekturę procesorów. Jak podaje sam Intel, modele z rodziny Rocket Laket będą dedykowane wymagającym graczom oraz posiadaczom PC-tów, oczekujących od swoich maszyn maksymalnej wydajności. Z kolei Alder Lake przeznaczone są dla zwykłych użytkowników, dlaczego skupiają się bardziej na optymalizacji zasilania, niż na wydajności. Z informacji producenta mogliśmy się dowiedzieć, że łączą wysokowydajne rdzenie z energooszczędnością. Co ciekawe, w ten sam sposób reklamowano niegdyś procesory ARM. Widać, że Intel dostrzega potencjał w takich układach i może w przyszłości skupi się na nich.

Intel Alder Lake - specyfikacja

Choć do premiery pozostało mnóstwo czasu, sam Intel zdradził niektóre szczegóły specyfikacji Alder Lake. Niestety, są to ogólniki. Dowiedzieliśmy się więc, że procesory przyniosą ważne zmiany w architekturze x86, a do ich produkcji zostanie wykorzystany proces litograficzny 10nm. Będzie to ulepszona wersja autorskiej technologii SuperFin. Przy okazji - spodziewamy się, że w 2022 roku Intel zdecyduje się w końcu na tworzenie w 7nm. Wspominano również o nowych, szybszych tranzystorach, które znajdą się w układach Alder Lake.

W bazie wyników Geekbench pojawił się procesor mogący być modelem z tej rodziny - ma 16 rdzeni i obsługuje 24 wątki, zaś maksymalne taktowanie jego rdzeni wynosi 17,6 GHz. Jest to prawdopodobnie model inżynierski.

Intel Alder Lake (12. generacja) - specyfikacja, ceny, testy [Aktualizacja 23.03.2021]

Czy to rzeczywiście nowy procesor? Intel nie potwierdził (ani nie zaprzeczył), jednak zmiana na najnowszy standard RAM powinna zdublować przepustowość i dać znacznie większą prędkość transferu danych. W serwisie Benchleaks pojawił się także inny model z rodziny - ma 14 rdzeni i obsługuje 20 wątków.

Intel Alder Lake (12. generacja) - specyfikacja, ceny, testy [Aktualizacja 23.03.2021]

6 marca na Twitterze pokazano, jak będzie prezentować się linia mobilne.

Intel Alder Lake (12. generacja) - specyfikacja, ceny, testy [Aktualizacja 23.03.2021]

Wszystko to jednak tylko przecieki bez oficjalnego potwierdzenia.

AKTUALIZACJA 23.03.2021

Nowe informacje od firmy Intel mówią nam, że zastosowane w Alder Lake rdzenie są o 20% na wątek szybsze od Golden Cove. Procesory będą wspierać złącza PCI Express 5 i 4. Pojawiły się również doniesienia o obsłudze pamięci DDR5 i DDR4, a w przypadku układów mobilnych - LPDDR4 i LPDDR5 oraz LPDDR5X.

Źródło: TechAdvisor