Intel Alder Lake - zintegrowana grafika nie taka wspaniała jak zapowiadali

Nowe procesory miały zaoferować znacznie wydajniejszą grafikę. Niestety rzeczywistość może rozczarować.

Intel Alder Lake to nazwa kodowa procesorów należących do 12 już generacji, które zastąpią niezaprezentowane jeszcze układy 11 generacji - Rocket Lake. Mimo, że mówimy o dwóch generacjach do przodu względem dostępnych obecnie na rynku procesorów w sieci pojawiło się już kilka wiarygodnych informacji na temat chipów Alder Lake.

Procesor mobilny Intel ósmej generacji

Procesor mobilny Intel ósmej generacji

Do tej pory wszystkie plotki odnosiły się do samego procesora, ale w sieci na próżno było szukać jakichkolwiek informacji o zintegrowanych układach graficznych zastosowanych w Alder Lake.

Na szczęście procesor Alder Lake został przetestowany w popularnym benchmarku SiSoftware, co pozwoli przyjrzeć się wydajności zintegrowanego układu graficznego. Za przeciek odpowiedzialny jest Tum_Apisak, który za pośrednictwem Twittera już wielokrotnie informował nas o możliwościach nadchodzących podzespołów. Niestety na pierwszy rzut oka wydajność graficzna układów Alder Lake mocno rozczarowuje.

W przypadku tak wczesnych wycieków musimy zachować ostrożność i sceptycyzm, ale jeżeli okażą się one autentyczne to układy Alder Lake zostaną wyposażone w zintegrowany układ graficzny z 256 procesorami strumieniowymi.

W porównaniu z obecnymi procesorami Comet Lake należącymi do dziesiątej generacji z układami graficznymi, które pamiętają jeszcze czasy układów siódmej generacji (Kaby Lake U) wzrost wydajności o 33 procent nie jest zbytnio imponujący. Należy pamiętać, że mówimy o kartach graficznych, które dzieli aż pięć generacji!

Intel ma zamiar wprowadzić również układy Tiger Lake, których procesor graficzny będzie zauważalnie wydajniejszy od tego w Alder Lake. W Tiger Lake możemy liczyć na 96 jednostek wykonawczych.

W tym miejscu należy przypomnieć, że w stacjonarnych układach Alder Lake wydajność zintegrowanego układu graficznego nie jest tak istotna, jak w konstrukcjach mobilnych. Większość klientów i tak wyposaży swojego peceta w wydajniejszą kartę graficzną.

Sprawdź, ile kosztuje Intel Core i5 10400

Źródło: techradar.com