Intel, Alibaba i... komputer

Obie zamierzają wspólnie stworzyć komputer dedykowany do prowadzenia działalności e-commerce. Urządzenie będzie pierwotnie sprzedawane na rynku chińskim. Możliwe, że w przyszłości będzie oferowane również w innych krajach.

Według oficjalnego oświadczenia komputer stworzony w oparciu o rozwiązania technologiczne Intela będzie zawierał preinstalowane oprogramowanie do prowadzenia działalności handlowej online firmy Alibaba. Urządzenie ma być wyjątkowo tanie. Obecnie trwają rozmowy z producentami tego rodzaju dedykowanych komputerów stacjonarnych. Przedstawiciele koncernu z Santa Clara zapowiadają, że pierwsze tego rodzaju urządzenia trafią na rynek jeszcze w tym roku.

Alibaba jest operatorem największego w Chinach serwisu internetowego umożliwiającego zawieranie transakcji handlowych. Witryna cieszy się ogromną popularnością - za jej pośrednictwem prowadzone są setki transakcji handlowych dziennie. Portal Alibaba.com przeznaczony jest przede wszystkim dla chińskich eksporterów oraz ich klientów z innych krajów. Integralną częścią witryny jest również serwis informacyjny. Firma Alibaba jest też właścicielem najpopularniejszego chińskiego portalu aukcyjnego - Taobao. Z obu serwisów chętnie korzystają chińscy producenci oraz ich klienci z innych krajów. Największym udziałowcem firmy Alibaba jest koncern Yahoo. Posiada on ponad 40% akcji chińskiej firmy.