Intel Atom N470 oficjalnie na rynku

Intel wprowadził dzisiaj oficjalnie na rynek nowy procesor dedykowany platformie Pine Trail - model Atom N470.

Testy PC Worlda - netbooki

Procesory Atom przeznaczone są dla netbooków, czyli niewielkich komputerów przenośnych przeznaczonych do wykonywania podstawowych zadań takich jak surfowanie po Internecie.

Nowy jednordzeniowy model N470 pracuje z częstotliwością 1,83 GHz i bazuje na drugiej generacji platformy Intel Atom - Pine Trail. Została ona zaprezentowana oficjalnie w grudniu poprzedniego roku, natomiast jej pierwszym przedstawicielem był taktowany zegarem 1,66 GHz układ Atom N450.

Procesor N470 dysponuje zintegrowanym kontrolerem pamięci oraz procesorem grafiki GMA 3150, który, wedle zapewnień Intela, powinien sobie bez problemu poradzić z płynnym odtwarzaniem materiałów wideo w jakości HD. Układ, który wyposażony został ponadto w 512 kB pamięci L2 cache, obsługuje pamięci DDR2 667 MHz oraz cechuje się współczynnikiem TDP na poziomie 6,5 W (o 1 W więcej od układu N450).

W porównaniu do poprzedniczki, platforma Pine Trail składa się z dwóch układów, co wpływa pozytywnie na wydajność całego systemu oraz czas pracy na baterii. Ponadto wspomniana wcześniej integracja pozwalać ma producentom na konstruowanie mniejszych i lżejszych netbooków.

Pierwszym netbookiem korzystającym z nowego procesora będzie Lenovo IdeaPad S10-3t.