Intel Bay Trail rozwija skrzydła pod systemem Windows 8.1

Bay Trail to najnowszy typ procesorów Intela, które będą zbudowany inaczej niż poprzednie modele nazywane Clover Trail. Zmieniony został także proces technologiczny z 32 na 22 nanometry. Pierwsze benchmarki pokazują, że nowy układ osiąga bardzo dobre wyniki przy wykorzystaniu Windowsa 8.1.

Testy przeprowadzone przez Intela wykorzystywały referencyjny tablet z Androidem działający w oparciu o nowy układ Bay Trail i porównano go ze sprzętami wykorzystującym chipy Nvidia Tegra 4 oraz Qualcomm Snapdragon 800. W kilku benchmarkach Intel okazał się lepszy od konkurencji, w innych osiągnęły one remis, a momentami wygrywały układy innych firm. Ciekawsze wyniki jednak przynosi badanie wydajności układu w systemie Microsoft Windows 8.1.

Intel Bay Trail rozwija skrzydła pod systemem Windows 8.1

Intel Bay Trail - Android

Bay Trail oparty jest o architekturę x86, dzięki czemu możliwe jest uruchomienie na nim pełnej wersji systemu Windows 8.1, podczas gdy układy ARM od Nvidii i Qualcomma zadowolić muszą się przygotowanym z myślą o tym typie procesorów Windowsem RT. Z tego powodu opisujący testy portal engadget.com skupił się na porównaniu z zeszłorocznymi chipami Intela o nazwie Clover Trail. Okazuje się, że w porównaniu do urządzeń z zeszłego roku skok wydajności między Clover Trail a Bay Trail przy wykonaniu na nowszym układzie benchmarków na systemie Windows 8.1 jest kilkukrotny. Za punkt odniesienia wybrano tablet Acer Iconia W510.

Warto zaznaczyć, że to nie jest jednak oszałamiający wynik, ponieważ tablet MS Surface Pro pod względem wydajności jest dwukrotnie lepszy od referencyjnego urządzenia z Bay Trail. Trzeba jednak pamiętać, że Bay Trail tworzony jest z myślą nie tylko o wydajności, ale też energooszczędności i będzie mógł pochwalić się znacznie dłuższym czasie pracy z dala od gniazdka, czy to na Androidzie, czy to na Windows 8.1, niż te mocniejsze i energożerne urządzenia z procesorami obecnej generacji.

Zobacz również:

  • Tesla sięga po procesory AMD Ryzen! Trafią do Tesli Model Y