Intel Broadwell będą wlutowywane w płytę główną. Koniec z "reanimowaniem" PC...

Kilka wiarygodnych źródeł donosi, że Intel wraz z wprowadzeniem na rynek procesorów Broadwell zamierza skorzystać z technologii Ball Grid Array (BGA). Co Wy na to?

Z informacji podanych przez serwis PC Watch wynika, że Intel idzie w kierunku tworzenia procesorów, których nie będzie można wymieniać. Pierwszymi tego typu układami mają być 14-nanometrowe procesory Broadwell (ich premiera została zapowiedziana na 2014 rok), które nie będą korzystały z podstawy Land Grid Array (LGA), lecz zostaną wykonane w oparciu o technologię Ball Grid Array (BGA).

Doniesienia te zostały potwierdzone przez serwisy SemiAccurate i ZDnet, co oznacza, że niestety w przyszłości faktycznie modernizacja komputera opartego na technologii Intela będzie znacznie bardziej kosztowna niż dotychczas. Nie jest to dobra informacja dla osób, które z czasem właśnie w ten sposób przedłużały żywotność swojego sprzętu komputerowego.

Dobre i złe strony

Wydaje się, że nowe plany Intela motywowane są chęcią posiadania większej kontroli nad rynkiem płyt głównych, co powinno pozwolić mu na osiągnięcie dodatkowych zysków. W przypadku producentów OEM ma ono jednak także dobre strony. Zastosowanie technologii Ball Grid Array (BGA) obniża bowiem nieco koszty produkcji, co przy produkcji milionów płyt może się okazać bardzo opłacalne (może i dla nas coś z tego "skapnie"?). Ponadto zmusza konsumentów do zakupu nowych komputerów, zamiast odświeżania swojego obecnego sprzętu.

Z jednej strony oznaczać to więc może zwiększenie sprzedaży PC, natomiast z drugiej praktycznie uśmiercenie rynku zajmującego się produkcją podzespołów, po które sięgają obecnie osoby chcące zmodernizować komputer.

A Wy co sądzicie o planach Intela?