Intel Centerton, czyli "atomowy" układ SoC dla mikroserwerów zapowiedziany

Intel zapowiedział swój pierwszy prawdziwy układ SoC noszący kodowe oznaczenie Centerton. Cechuje się on współczynnikiem TDP na poziomie zaledwie 5-8 W i przeznaczony jest na rynek mikroserwerów.


Bazujący na 32-nanometrowej architekturze Atom układ Centerton to pierwszy prawdziwy układ Intela typu SoC (System-on-a-chip): na jednej płytce krzemu został "upakowany" dwurdzeniowy 64-bitowy procesor (1,6 GHz), zintegrowany kontroler pamięci DDR3 (obsłuży do 8 GB RAM 1333 MHz) oraz układ graficzny.

Centerton cechuje się współczynnikiem TDP na poziomie 5-8 watów i przeznaczony jest do montażu w mikroserwerach, które zdaniem analityków powinny do 2015 roku "zgarnąć" 10 procent globalnego rynku serwerów.

Zobacz również:

  • Arc A770 i A750 - ile kosztują? Gdzie kupisz? [28.06.2023]

Serwerowe procesory Ivy Bridge

Intel zapowiedział również serwerowe procesory Intel Xeon E3 LV, które będą korzystały z nowej, 22-nanometrowej architektury Ivy Bridge. W porównaniu do zastępowanych procesorów Sandy Bridge mają one zużywać o połowę mniej energii przy jednoczesnym zapewnieniu wyższej o 37 procent wydajności.

Kiedy?

Układy Centerton pojawią się w drugiej połowie tego roku, natomiast wykorzystujące tranzystory 3-D Tri-Gate procesory Xeon E3 LV jeszcze w tym kwartale.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: