Intel Coffee Lake – rodzina nareszcie w komplecie

Intel poszerzył ofertę procesorów Coffe Lake. Nowe układy trafią do urządzeń mobilnych oraz komputerów stacjonarnych. Premiery doczekały się również nowe chipsety z serii Intel 300.


Prezentacja ósmej serii procesorów Intel odbyła się we wrześniu 2017 roku, czyli znacznie wcześniej, niż się spodziewano. Była to odpowiedź na udaną ofensywę AMD związaną z wprowadzeniem jednostek Ryzen. Pośpiech sprawił, że nowe procesory Intela trafiły do sklepów w okrojonym składzie. Lista dostępnych modeli obejmowała zaledwie kilka układów. Równie skromnie prezentowało się zestawienie kompatybilnych chipsetów. Ponad pół roku później Intel nadrabia zaległości, prezentując uzupełnioną listę procesorów należących do rodziny Coffee Lake.

Intel Coffee Lake. Nowości mobilne...

Kluczową nowością wydają się sześciordzeniowe procesory do urządzeń mobilnych, czyli jednostki oznaczone jako Coffee Lake-H. Rodzina obejmie siedem układów z mikroarchitekturą Skylake, wyprodukowanych w 14-nanometrowym procesie technologicznym.

Intel Coffee Lake – rodzina nareszcie w komplecie

Wspólnym mianownikiem dla nowych modeli Coffee Lake-H jest współczynnik TPD na poziomie 45W. Wskazuje on, że procesory będą skierowane do dużych i wydajnych laptopów. Można się domyślać, że jednostki Core i5-8300H i 8400H, Core i7-8750H i 8850H oraz Core i9-8950HK trafią przede wszystkim do laptopów dla graczy. Szczególną uwagę warto poświęcić właśnie i9-8950HK, który oprócz sześciu rdzeni i 12 wątków oferuje możliwość podniesienia taktowania.

Drugą grupę jednostek Coffee Lake-H stanowią układy profesjonalne Xeon E-2176M i E-2186M, dysponujące sześcioma rdzeniami i 12 wątkami. Wszystkie nowe procesory Coffee Lake-H mogą pochwalić się 2-kanałowym kontrolerem dla pamięci DDR4 2666 MHz i układami graficznymi Intel UHD 630. Nie zabrakło również zintegrowanej współpracy z interfejsem USB 3.1 oraz deklarowanej kompatybilności z technologią Intel Optane. Jeśli wierzyć zapewnieniom producenta, nowa linia procesorów mobilnych zapewni nawet 88-proc. wzrost wydajności laptopów względem analogicznych konstrukcji wyposażonych w jednostki z poprzedniej generacji.

Drugą mobilną nowością Intela jest rodzina procesorów z niskonapięciowej serii Coffee Lake-U.

Intel Coffee Lake – rodzina nareszcie w komplecie

Jednostki Core i3-8109U, Core i5-8259U, Core i5-8269U oraz Core i7-8559U trafią prawdopodobnie do ultrabooków. Współczynnik TDP w tym wypadku wynosi 28W. Specyfikacja układów obejmuje kontrolery pamięci DDR4 2400 MHz i układy graficzne Iris Plus ze 128 MB buforem pamięci. Ponownie lista udogodnień zapewnia współpracę z interfejsem USB 3.1 i kompatybilność z rozwiązaniami Intel Optane.

Intel Coffee Lake. Nowości stacjonarne

Oprócz rozwiązań mobilnych Intel zaprezentował również szereg nowości dla użytkowników komputerów stacjonarnych. Nowe procesory Coffee Lake-S to jednostki 14nm++ oparte na mikroarchitekturze Skylake. Najciekawiej prezentują się układy podstawowe oznaczone jako Core i3-8300, Core i5-8500 i Core i5-8600. Będą to jednostki sklasyfikowane jako low- i mid-endowe.

Intel Coffee Lake – rodzina nareszcie w komplecie

Nieco liczniejszą, lecz mniej ciekawą grupą rynkowych debiutantów są energooszczędne procesory desktopowe oznaczone jako Core i3-8100T, Core i3-8300T, Core i5-8400T, Core i5-8500T, Core i5-8600T i Core i7-8700T. Ich wyróżnikiem jest TDP obniżone do 35W względem oryginalnych wariantów. Oczywiście niższe temperatury zostały w tym wypadku przypłacone obniżonym taktowaniem.

Nieco na uboczu i bez szczególnych zapowiedzi Intel wprowadził na rynek również nowe budżetowe jednostki Pentium Gold oraz Celeron. Szczególnie te pierwsze mogą być interesującą propozycją dla osób planujących budowę niedrogich desktopów do zastosowań biurowych i domowych.

Intel Coffee Lake. I jeszcze chipsety

Wbrew pozorom w przypadku generacji Coffe Lake premiery nowych procesorów mogą zejść na drugi plan. Wraz z nowymi jednostkami debiut rynkowy zaliczyły płyty chipsetami H310, B350 i H370 i Q370. Zwłaszcza trzy pierwsze były wyczekiwane przez użytkowników domowych, którzy przez ostatnie miesiące byli właściwie odcięci od dostępu do tanich chipsetów Intela. Dotychczas musieli się oni pogodzić z wysokimi cenami jedynego dostępnego chipsetu Z370 skierowanego do entuzjastów. Oznacza to, że w ostatnim czasie właściwie nie powstawały żadne budżetowe komputery z procesorami Intela. Zastosowanie płyt wycenianych na ponad 500 zł miało sens wyłącznie w zestawie z topowymi jednostkami. Jednocześnie zakup procesorów i3 i niskich serii i5 stawał się skrajnie nieopłacalny.

Intel Coffee Lake – rodzina nareszcie w komplecie

Płyty z nowym chipsetem H310 będą najtańszym wyborem dla osób chcących zapoznać się z nowymi jednostkami Intela. Można założyć, że w tym wypadku ceny zejdą nawet poniżej pułapu 250 zł dla wersji ATX. Niska cena jest okupiona istotnymi brakami w specyfikacji. Płyty H310 nie otrzymają wsparcia dla USB 3.1 drugiej generacji, kompatybilności z trzecią generacją PCIe oraz wsparcia dla technologii Optane. Wobec długiej listy braków, najrozsądniejszym wyborem konsumenckim będą zapewne modele płyt z nieco droższym chipsetem B360. Prawdopodobnie na start zostaną one wycenione w granicach 350-400 zł. Jednakże w tym wypadku użytkownik otrzyma pełne wsparcie dla najnowszych interfejsów i technologii Optane. Względem droższych konstrukcji różnice będą dotyczyły w szczególności maksymalnej liczby linii PCIe czy złączy M.2.

Ostatnia z konsumenckich nowości czyli chipset H370 to rozwiązanie skierowane do entuzjastów. Podstawową różnicą między topowym chipsetem Z370 będzie w tym wypadku brak możliwości dokonywania zmian w mnożniku procesora. Można założyć, że płyty wyceniane na 400-500 zł zainteresują w szczególności graczy, a także sektor profesjonalny poszukujący wydajnych i stabilnych rozwiązań. Listę nowości uzupełnia wspomniany wcześniej chipset Q370 czyli odpowiednik H370, jednakże skierowany do klientów korporacyjnych. Zasadniczą różnicą w tym wypadku jest zwiększona maksymalna ilość interfejsów oraz wsparcie dla technologii Intel vPro odpowiedzialnej za zdalną obsługę, diagnostykę i aktualizację komputerów w środowisku biznesowym.

Obok nowości sprzętowych Intel poinformował również o wprowadzeniu nowego oznaczenia Intel Core+. Będzie ono nadawane nowym laptopom, które fabrycznie zostaną wyposażone w pamięci Optane.