Intel Core 2 Duo E7200

Najtańszym obecnie na rynku procesorem noszącym nazwę Intel Core 2 Duo jest model 7200.

Najtańszym obecnie na rynku procesorem noszącym nazwę Intel Core 2 Duo jest model 7200.

{open}}

Intel Core 2 Duo E7200

Informacjehttp://www.intel.pl Cena 350 zł

Pod względem konstrukcyjnym znajduje się on dokładnie pomiędzy Pentium Dual Core a Core 2 Duo z serii 8. Także cenowo umieszczono go pomiędzy tymi modelami. Czy zatem warto sięgnąć po ten procesor czy też lepiej zdecydować się na jakiś inny model?

Najtańszym obecnie na rynku procesorem noszącym nazwę Intel Core 2 Duo jest model 7200. Pod względem konstrukcyjnym znajduje się on dokładnie pomiędzy Pentium Dual Core a Core 2 Duo z serii 8. Także cenowo umieszczono go pomiędzy tymi modelami. Czy zatem warto sięgnąć po ten procesor czy też lepiej zdecydować się na jakiś inny model? Na razie średnia seria dwurdzeniowców Intela składa się z dwóch modeli i prawdę mówiąc na tym chyba się skończy gdyż brak luki, w której można by umieścić kolejnego E7X00. Nawet pomiędzy dwoma dostępnymi procesorami różnica jest minimalna i sprowadza się do nieco niższego zegara - E7200 pracuje z szybkością 2533 MHz. Nowością w rodzinie tanich modeli Intela jest mnożnik nie będący liczbą całkowitą - x 9,5. Jak łatwo wyliczyć procesor pracuje nominalne na FSB 266 MHz. Takie rozwiązanie ma wiele zalet - nominalne procesorowi wystarczy tania płyta a nawet jeżeli będziemy chcieli go podkręcać obejdzie się bez drogich modeli o typowo overclockerskim przeznaczeniu. Jak widać po wynikach testów (szczególnie jeśli porównać procesory E7300 i E8200 o tych samych zegarach), niższa magistrala nie wpływa szczególnie źle na wydajność systemu - jeśli istnieją jakieś różnice to są naprawdę minimalne. Co ciekawe, przewagi droższych modeli nie widać nawet mimo iż oprócz szybszej FSB dysponują one jeszcze dwukrotnie większą pojemnością cache L2 (w serii 7 zredukowano ją o połowę do 3072 KB).

Jak wspomnieliśmy wydajnościowo Core 2 Duo E7200 wypada bardzo dobrze. Podobnie sprawdził się podczas podkręcania, pracując stabilnie z zegarem 4038 MHz. Wymagał do tego FSB 425 MHz, co jest już wartością dużą, ale nadal osiągalną dla wielu płyt z chipsetami Intela.

Jeśli procesor w komputerze ma służyć do zadania do jakiego został stworzony to Intel Core 2 Duo E7200 spełni swoją rolę znakomicie. Jest on także bardzo wdzięcznym materiałem do podkręcania. Jedyną przewagą jaką posiadają nad nim tańsze procesory z serii E8X00, to względy prestiżowe, ale przecież dla normalnego użytkownika nie mają one znaczenia.

Parametry:

Podstawka: LGA775

FSB: 266 MHz (QDR)

Zegar: 2533 MHz

Pamięć cache L2: 3072 MB

Zalety:

  • Dobra wydajność
  • Bardzo dobra podatność na podkręcanie
  • Łatwy do podkręcania
  • Przystępna cena

Wady:

  • Standardowy układ chłodzenia mało wydajny przy mocnym overclockingu