Intel Core 2 Duo E8500

Core 2 Duo Intela zyskały zdobyły rynek dzięki dwóm cechom - znakomitej wydajności i niewiarygodnej podatności na overclocking. Choć z tej ostatniej korzystał znikomy procent użytkowników to większość chciała mieć procesor dysponujący taką możliwością.

Core 2 Duo Intela zyskały zdobyły rynek dzięki dwóm cechom - znakomitej wydajności i niewiarygodnej podatności na overclocking. Choć z tej ostatniej korzystał znikomy procent użytkowników to większość chciała mieć procesor dysponujący taką możliwością.

Intel Core 2 Duo E8500

Informacje:http://www.intel.pl Cena: 600 zł

Z tego powodu przez długi czas Intel nawet nie wprowadzał procesorów o wyższych zegarach, a jeśli tak, to ich cena okazywała się zaporowa. Od jakiegoś czasu możemy jednak nabyć Core 2 Duo o nominalnie wysokim zegarze - bardzo wydajne już przy standardowych ustawieniach ale procentowo gorsze jeśli idzie o overclocking. Jednym z nich jest Core 2 Duo E8500.

Intel Core 2 Duo E8500

Intel Core 2 Duo E8500

Core 2 Duo Intela zyskały zdobyły rynek dzięki dwóm cechom - znakomitej wydajności i niewiarygodnej podatności na overclocking. Choć z tej ostatniej korzystał znikomy procent użytkowników to większość chciała mieć procesor dysponujący taką możliwością. Z tego powodu przez długi czas Intel nawet nie wprowadzał procesorów o wyższych zegarach, a jeśli tak, to ich cena okazywała się zaporowa. Od jakiegoś czasu możemy jednak nabyć Core 2 Duo o nominalnie wysokim zegarze - bardzo wydajne już przy standardowych ustawieniach ale procentowo gorsze jeśli idzie o overclocking. Jednym z nich jest Core 2 Duo E8500. Opisywany procesor to pod względem technicznym typowy członek swojej rodziny - wykonany w procesie 45 nm, wyposażony w 6144 KB pamięci cache L2 i pracujący na FSB 333 MHz. Tym co sprawia, że standardowo jest on wydajniejszy od niższych modeli i co jednocześnie ma usprawiedliwić jego cenę jest podniesiony do 9,5x mnożnik i tym samym nominalna częstotliwość pracy wynosząca 3166 MHz. Dzięki niej procesor, nawet w komputerze bardzo wymagającego użytkownika nie wymaga podkręcenia, cechując się znakomitą wydajnością. To ostatnie wyraźnie widać w aplikacjach wymagających jak najwyższej częstotliwości pracy rdzeni procesora - właśnie w nich E8500 wygrywa nie tylko z niższymi modelami własnej serii, ale także z procesorami czterordzeniowymi. Wydajnością ustępuje wyższemu E8600 w niewielkim stopniu czego nie da się powiedzieć o cenie, gdyż jest od niego tańszy o ponad 200 zł, a to na tym poziomie cenowym ogromna różnica. Oczywiście, Core 2 Duo E8500 można także podkręcać. W tym przypadku jest to stosunkowo łatwe gdyż dzięki wysokiemu mnożnikowi nie jest wymagana wysoka częstotliwość FSB. Procentowo overclocking tego procesora nie wygląda imponująco. Osoba chcąca podkręcić układ Core 2 Duo wybierze raczej tańszy model. E8500 jest procesorem bardzo wydajnym już przy nominalnych ustawieniach a jednocześnie z ceną o 200 zł niższą od niewiele szybszego E8600 znacznie atrakcyjniejszym dla potencjalnego nabywcy.

Parametry:

Podstawka: LGA775

FSB: 333 MHz (QDR)

Zegar: 3166 MHz

Pamięć cache L2: 6144 MB

Zalety:

  • Bardzo dobra wydajność
  • Duża pamięć cache L2
  • Stosunkowo łatwy do podkręcania

Wady:

  • Przeciętne możliwości przetaktowania