Intel Core 2 Extreme Quad QX6700 - superwydajność nie dla każdego

Dwa procesory połączone w jednej obudowie wracają. Tym razem pod postacią pierwszego czterordzeniowego procesora Intel Core 2 Extreme Quad QX6700. Wypróbowane przy produkcji Pentium D rozwiązanie zastosowano do połączenia dwóch rdzeni Core 2 Duo. Czy to działa i z jaką szybkością? Czy procesor ten nadaje się dla graczy i na ile jest interesujący dla osób pracujących z aplikacjami multimedialnymi? Przekonajmy się.

Procesory Intel Core 2 Duo charakteryzują się bardzo dobrą szybkością działania w większości testów i wydzielaniem niewielkiej ilości ciepła. Thermal Design Power dla tych układów określony został na 65 W, wyjątkiem jest układ Core 2 Extreme X6800, w którym TDP osiąga wartość 75 W. Tak dobre parametry osiągnięto dzięki produkcji układów w procesie 65 nm, który ograniczył też wielkość powierzchni wykorzystanego krzemu do 143 mm2.

Najnowszy procesor firmy Intel - Core 2 Extreme Quad QX6700, złożony jest z dwóch procesorów Core 2 Duo, zamontowanych w jednej podstawce. Stąd bierze się ogromna powierzchnia 286 mm2 oraz liczba tranzystorów - 582 miliony. Jednak największą wadą jest ilość wydzielanego ciepła - TDP określone jest na 130 W i to mimo częstotliwości pracy 2,66 GHz. Komputer z nowym procesorem zużywa dużo prądu i hałasuje, gdyż wymaga odpowiednio wydajnego zasilacza i dobrego systemu chłodzenia. Mimo potencjału drzemiącego w tym procesorze - bez problemu powinien "kręcić" się do około 3,2 GHz - pojawiają się problemy z odprowadzaniem nadmiaru ciepła. Dostarczany wraz z procesorem QX6700 wentylator jest dość wydajny, jednak hałasuje niczym dobra, wysokoobrotwa wiertarka. W obniżeniu hałasu pomagają wszelkie funkcje aktywnego monitorowania temperatury i regulacji obrotów wentylatora, jednak bezpośrednio po włączeniu zasilania komputera wentylator ten pracuje z pełną prędkością obrotową, by dopiero po chwili jego obroty zostały zredukowane. To przypomina niestety czasy starych procesorów Pentium 4 3,8 GHz.

Intel Core 2 Extreme Quad QX6700 - superwydajność nie dla każdego

Nowy Core 2 Extreme Quad można stosować zamiast starszych procesorów Core 2 Duo, po aktualizacji BIOSu płyty głównej