Intel Core 2 Extreme X7800 - "przetaktowywalny" procesor dla notebooków

Core 2 Extreme X7800 to oznaczenie nowego dwurdzeniowego CPU Intela przeznaczonego do montażu w komputerach przenośnych. Jego standardowe taktowanie wynosi 2,6 GHz, ponieważ jednak producent odblokował mnożnik procesora, producenci komputerów będą mogli podkręcać taktowanie stosowanych w swoich pecetach układów.

Układ przeznaczony jest przede wszystkim dla graczy i użytkowników wymagających dużej mocy obliczeniowej od swoich pecetów. Wykonany został w procesie technologicznym 65 nm. TDP tego modelu wynosi 44 W.

Core 2 Extreme X7800 charakteryzuje się taktowaniem rzędu 2,66 GHz, posiada 4 MB pamięci podręcznej L2 i pracuje z szyną FSB 800 MHz. Obsługuje m.in. technologię wirtualizacji Intela oraz technologię Enhanced Intel SpeedStep Technology, która umożliwia dynamiczne obniżanie napięcia i częstotliwości taktowania procesora, a w konsekwencji zmniejszenie poboru prądu i obniżenie temperatury rdzenia CPU. Został także wyposażony w dodatkowe instrukcje pozwalające na uruchamianie aplikacji 64-bitowych.

Intel Core 2 Extreme X7800

Intel Core 2 Extreme X7800

Intel zapowiedział wprowadzenie wydajnych procesorów mobilnych jeszcze w styczniu br. (informowaliśmy o tym w tekście Ekstremalnie wydajne Meromy dla notebooków - zgodnie ze składanymi wtedy deklaracjami, pierwszy z tego typu układów - wspomniany X7800 - trafia właśnie na rynek. Na drugi, jeszcze mocniejszy X7900 musimy jeszcze poczekać). O ile jednak podkręcanie CPU nie jest niczym nowym dla użytkowników stacjonarnych komputerów, o tyle wciąż może stanowić ciekawostkę dla posiadaczy notebooków.

Koncern poinformował także o poszerzeniu oferty procesorów dla komputerów stacjonarnych o pięć nowych modeli:

- Core 2 Extreme QX6850 3 GHz

- Core 2 Quad Q6700 2,66 GHz

- Core 2 Duo E6850 3 GHz

- Core 2 Duo E6750 2,66 GHz

- Core 2 Duo E6550 2,33 GHz.

Zarówno układ dla notebooków, jak i pozostałe CPU dla desktopów powinny znaleźć się na wyposażeniu nowych pecetów w przeciągu najbliższych dwóch tygodni. Intel bowiem rozpoczął już sprzedaż nowych układów producentom.

Intel zaciekle walczy z AMD o udział w rynku procesorów mobilnych. Core 2 Extreme X7800, po wprowadzonej kilka miesięcy temu platformie Santa Rosa, jest tego kolejnym dobitnym przykładem.

O tym, że układy Intela nadają się do podkręcania, możecie przekonać się czytając artykuł Core 2 Duo E4300 - absolutny mistrz podkręcania.