Intel Core 2 Quad Q6600

Jeżeli dokładnie przejrzymy oferty sklepów z komputerowymi podzespołami to okaże się, że tanie cztery rdzenie od Intela to obecnie nie tylko Core 2 Quad Q8200.

Jeżeli dokładnie przejrzymy oferty sklepów z komputerowymi podzespołami to okaże się, że tanie cztery rdzenie od Intela to obecnie nie tylko Core 2 Quad Q8200.

Intel Core 2 Quad Q6600

Informacje:http://www.intel.pl Cena: 640 zł

W wielu z nich dostępny jest jeszcze starszy model czterordzeniowego procesora tej firmy - Q6600. Czy warto się nim zainteresować? Zacznijmy od wad - Q6600 wykonano w procesie 65nm tak więc zużywa on więcej energii od nowszych, 45nm modeli. I to… tak naprawdę wszystko co można mu zarzucić. Pod względem wydajności jest to procesor bardzo udany.

Intel Core 2 Quad Q6600

Intel Core 2 Quad Q6600

Jeżeli dokładnie przejrzymy oferty sklepów z komputerowymi podzespołami to okaże się, że tanie cztery rdzenie od Intela to obecnie nie tylko Core 2 Quad Q8200. W wielu z nich dostępny jest jeszcze starszy model czterordzeniowego procesora tej firmy - Q6600. Czy warto się nim zainteresować? Zacznijmy od wad - Q6600 wykonano w procesie 65nm tak więc zużywa on więcej energii od nowszych, 45nm modeli. I to… tak naprawdę wszystko co można mu zarzucić. Pod względem wydajności jest to procesor bardzo udany. Zacznijmy od wad - Q6600 wykonano w procesie 65nm tak więc zużywa on więcej energii od nowszych, 45nm modeli. I to… tak naprawdę wszystko co można mu zarzucić. Procesor wyposażono w 8192 KB cache L2 - po 4196 KB na każdą parę rdzeni (konstrukcyjnie układy czterordzeniowe Intela to dwa dwurdzeniowe procesory w jednej obudowie).

Nominalnie pracuje na FSB 266 MHz z mnożnikiem x9 co daje prędkość 2400 MHz. Mogłoby się wydawać, że niska FSB będzie przeszkodą w uzyskaniu dobrych wyników wydajności, ale jak się okazuje w praktyce nie jest źle - rdzenie pracujące ze stosunkowo niewielką szybkością nie mają aż tak wielkiego zapotrzebowania na przepustowość magistrali.

Niewielka FSB daje za to wiele zalet. Najważniejszą jest to, że nawet dysponując starszą płytą główną, możemy dziś łatwo i tanio przesiąść się na procesor czterordzeniowy. Druga to łatwość podkręcania takiego procesora. Jeśli połączymy go z nowszą płytą, nie wymaga to właściwie żadnej większej wiedzy, doświadczenia czy wysiłku. Wystarczy przestawić FSB na 333 MHz i już dysponujemy układem o szybkości 3000 MHz. Pamiętać należy jedynie o podniesieniu napięcia zasilania procesora oraz odpowiednio wydajnym chłodzeniu.

Pod względem wydajności Q6600 odpowiada mniej więcej Q8200. Wybór pomiędzy tymi dwoma procesorami zależy więc od tego jaką płytą dysponujemy, lub będziemy dysponować, oraz czy bierzemy pod uwagę podkręcanie i jeśli tak, to jakie mamy w tym doświadczenie. Swojemu użytkownikowi Intel Core 2 Quad Q6600 na pewno nie sprawi zawodu.

Parametry:

Podstawka: LGA775

FSB: 266 MHz (QDR)

Zegar: 2400 MHz

Pamięć cache L2: 2 x 4096 MB

Zalety:

  • Bardzo dobra wydajność zwłaszcza w aplikacjach wykorzystujących wszystkie rdzenie procesora
  • Rozsądna jak na układ czterordzeniowy cena
  • Łatwy do podkręcania
  • Duża pamięć cache L2

Wady:

  • Duże zużycie energii