Intel Core 2 Quad Q9450

Wprawdzie techniczni puryści mogą zarzucić czterordzeniowym procesorom Intela z Seri Core 2 Quad, że w rzeczywistości stanowią one połączenie dwóch układów dwurdzeniowych w jednej obudowie, ale nawet oni nie mogą temu prostemu rozwiązaniu zarzucić braku skuteczności.

Wprawdzie techniczni puryści mogą zarzucić czterordzeniowym procesorom Intela z Seri Core 2 Quad, że w rzeczywistości stanowią one połączenie dwóch układów dwurdzeniowych w jednej obudowie, ale nawet oni nie mogą temu prostemu rozwiązaniu zarzucić braku skuteczności.

Intel Core 2 Quad Q9450

Informacjehttp://www.intel.pl Cena: 880 zł

Co więcej, przeglądając dostępne na rynku Quad'y tej firmy łatwo zauważyć jak wielkie możliwości w kształtowaniu ich oferty daje taka modułowa konstrukcja. Właśnie dzięki niej możliwe jest tworzenie nowych modeli tak naprawdę na zawołanie, kiedy tylko potrzeby rynku, bądź względy marketingowe uzasadnią ich istnienie. Core 2 Quad Q9450 jest tego doskonałym przykładem. Q9450 to układ bezkompromisowy - nie szukano w nim oszczędności, ale po prostu umieszczono dwa E8200 obok siebie.

Intel Core 2 Quad Q9450

Intel Core 2 Quad Q9450

Wprawdzie techniczni puryści mogą zarzucić czterordzeniowym procesorom Intela z Seri Core 2 Quad, że w rzeczywistości stanowią one połączenie dwóch układów dwurdzeniowych w jednej obudowie, ale nawet oni nie mogą temu prostemu rozwiązaniu zarzucić braku skuteczności. Co więcej, przeglądając dostępne na rynku Quad'y tej firmy łatwo zauważyć jak wielkie możliwości w kształtowaniu ich oferty daje taka modułowa konstrukcja. Właśnie dzięki niej możliwe jest tworzenie nowych modeli tak naprawdę na zawołanie, kiedy tylko potrzeby rynku, bądź względy marketingowe uzasadnią ich istnienie. Core 2 Quad Q9450 jest tego doskonałym przykładem. Jak wiemy, czterordzeniowe modele z niższym oznaczeniem powstały jako hybrydy rozwiązań procesorów dwurdzeniowych z serii "7" i "8". Q9450 to układ bezkompromisowy - nie szukano w nim oszczędności, ale po prostu umieszczono dwa E8200 obok siebie. Dla użytkownika oznacza to przede wszystkim zwiększoną w stosunku do Q9400 pojemność pamięci cache L2. Obecnie jest to w sumie 12288 KB czyli po 6144 KB na parę rdzeni. Pozostałe parametry są takie same jak w E8200 - proces technologiczny w jakim wykonano rdzenie - 45 nm, mnożnik x8, FSB 333 MHz, częstotliwość pracy zegara - 2666 MHz.

Teraz trzeba odpowiedzieć na pytanie - czy zakup tego procesora może być opłacalny? Jak wykazują testy, w wielu zastosowaniach ma on przewagę wydajności nad Q9400. Szczególnie widoczne jest to w wymagających grach. To już pozwala dobrze wróżyć jego przyszłości. Podczas prób podkręcania procesor także spisał się lepiej od słabszego modelu - dość łatwo przekroczył 3600 MHz. Najprawdopodobniej mógłby więcej, ale na przeszkodzie stanęła spora ilość wydzielanego ciepła.

Największą niespodziankę zostawimy na koniec - jak się okazuje w wielu sklepach Q9450 oferowany jest za cenę niższą niż Q9400. Ta ostatnia cecha całkowicie przesądza wybór pomiędzy tymi dwoma procesorami - Q9450 jest bardziej godny zainteresowania.

Parametry:

Podstawka: LGA775

FSB: 333 MHz (QDR)

Zegar: 2666 MHz

Pamięć cache L2: 2 x 6144 MB

Zalety:

  • Znakomita wydajność zwłaszcza w aplikacjach wykorzystujących wszystkie rdzenie procesora
  • Rozsądna jak na układ czterordzeniowy cena
  • Nieźle się podkręca
  • Duża pojemność pamięci cache L2

Wady:

  • Mocno się nagrzewa