Intel Core Duo - pierwsze testy dwóch rdzeni dla notebooka

W rok od zapowiedzi Intel wprowadził kolejne wcielenie mobilnej platformy Centrino. Tym razem dokona się niemal rewolucja, ponieważ najjaśniejszy punkt programu - następca procesora Pentium M - jest układem dwurdzeniowym. Pojawienie się wielordzeniowego procesora do notebooków jest naturalną konsekwencją zeszłorocznych wydarzeń w świecie komputerów stacjonarnych. Dwurdzeniowe układy AMD i Intela wyznaczyły nowy kierunek w branży PC, oferując niespotykaną dotąd wydajność oraz otwierając twórcom aplikacji i użytkownikom drzwi do jeszcze bardziej wymagających zastosowań, których świadkami będziemy w niedalekiej przyszłości. Teraz przyszedł czas na notebooki - pierwsze testy mamy już za sobą.

Z punktu widzenia użytkownika dwa rdzenie w notebooku oznaczają "tylko" dalszy, choć istotny wzrost szybkości laptopów. Dla inżynierów projekt stanowił nie lada wyzwanie. To, co od biedy ujdzie w stacjonarnym pececie, w urządzeniu mobilnym może być wadą nie do zaakceptowania: kilka watów poboru mocy więcej w "zwykłym" procesorze da się zrekompensować odpowiednim chłodzeniem; w notebookowym układzie taka różnica przełoży się na fiasko całego przedsięwzięcia.

Intelowi udało się pogodzić ogień z wodą i już dzisiaj wprowadza na rynek platformę kryjącą się pod kryptonimem Napa. Tak jak w poprzednich wersjach mobilnej platformy, również teraz składa się ona z 3 głównych elementów:

* dwurdzeniowego procesora Intel Core Duo lub jednordzeniowego Intel Core Solo opartych na wspólnej architekturze o nazwie roboczej Yonah

* mobilnego chipsetu Intel 945 Express ze zintegrowaną grafiką Intel GMA 950

* modułu WiFi Intel PRO/Wireless 3945ABG.

Rozszyfrowujemy nowe nazwy

Oprócz zmiany nazwy CPU z Pentium M na Intel Core wprowadzona zostaje nowa numeracja modeli układu. Zamiast trzycyfrowego kodu procesor oznaczany jest literą symbolizującą klasę poboru mocy i czterocyfrową liczbą będącą wskaźnikiem wydajności.

Klasa poboru mocy to odpowiednik dzisiejszych oznaczeń LV (Low Voltage) i ULV (Ultra Low Voltage): litera "U" zastąpi "ULV", "V" - "LV", zaś "T" pojawi się przy pozostałych modelach.

Czterocyfrowy wskaźnik wydajności można porównać do oznaczeń stosowanych przez AMD, będących odwołaniem do szybkości układów Pentium 4 o danej częstotliwości zegara. Problem w tym, że Intel nie mówi wprost, co tak naprawdę jest wartością referencyjną, pozostawiając nam jedynie domysły bądź przypuszczenia - oraz tabelę z konkretnymi informacjami o modelach. Jeśli więc zobaczysz nazwę Intel Core Duo T2600, to będziesz mieć do czynienia z dwurdzeniowym układem o standardowym poborze mocy i częstotliwości zegara 2,13 GHz.

Intel Core Duo - pierwsze testy dwóch rdzeni dla notebooka

Ceny nowych procesorów w USD przy zakupach hurtowych min 1000 sztuk

Jako że przez jakiś czas na rynku dostępne będą trzy wersje Centrino - dotychczasowa (kryptonim Sonoma) z Pentium/Celeronem M, nowa jednordzeniowa i dwurdzeniowa - może powstać pewne zamieszanie związane z rozpoznawaniem platformy. Co prawda, dwurdzeniową odmianę ochrzczono Centrino Duo, ale pozostałe dwie nosić będą wspólną nazwę Centrino. Dlatego Intel będzie stosował także nieco zmienione logo platformy - wraz z nowym logo firmy już bez słynnego obniżonego "e". Jak wyglądają nowe logotypy informowaliśmy Was juz kilka dni temu.

Intel Core Duo - pierwsze testy dwóch rdzeni dla notebooka

Symbole procesorów Intela (źródło: Intel)

Aktualizacja: 06 stycznia 2006 12:01

Dodaliśmy wyniki testów platformy Napa w benchmarku PCMark05 oraz zdjęcie procesora Intel Core Duo.

Porównanie wyników platform Sonoma i Napa w benchmarku PCMark05

Tak wygląda nowy procesor Intel Core Duo


Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6" Intel® Core™ i5-9300HF - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10