Intel Core M: tablety z nowym procesorem mają mieć specjalne stacje dokujące

Intel Core M to nowy procesor przeznaczony do tabletów. Urządzenia w niego wyposażone nie będą wymagały aktywnego chłodzenia, ale wiatraki będą mogły znaleźć się w dedykowanych im stacjach dokujących.

Na targach Computex zaprezentowano pierwszy tablet napędzany procesorem Intel Core M, który cechuje się niewielkimi rozmiarami i niewielkim zapotrzebowaniem na energię. Wszystkie podzespoły tabletu zamknięto w bardzo kompaktowej obudowie, a urządzenie pozbawione zostało tradycyjnych wiatraków. Pozwoliło na to między innymi wykonanie procesora w 14-nanometrowym procesie produkcyjnym.

Dzięki zastosowaniu pasywnego chłodzenia wszystkie tablety z procesorem Intel Core M, które pojawią się w przyszłości w sprzedaży, będą bezgłośne. Niestety, cienka obudowa i brak aktywnego chłodzenia nie pozwolą takim tabletom osiągnąć stuprocentowej wydajności. Okazuje się jednak, że Intel ma pomysł na to, jak zapewnić więcej mocy obliczeniowej takim urządzeniom w warunkach domowych.

Zobacz również:

  • Gdzie kupisz najwydajniejszy komputer? Porównujemy ceny gotowych zestawów do gier w sklepach [Aktualizacja 15.10.2021]
  • Wszystko, co wiemy o układach Apple M1X i M2 [18.10.2021]
Intel Core M: tablety z nowym procesorem mają mieć specjalne stacje dokujące

Rozwiązaniem problemy wydzielanego przez procesor ciepła pod obciążeniem może być specjalna stacja dokująca. Po podłączeniu pierwszego tabletu wyposażonego w procesor Intel Core M do stacji otrzymuje on dodatkowe chłodzenie, co pozwala na osiągnięcie wyższej nawet o 30% wydajności.

Tej mocy nie będzie można wykorzystać co prawda w biegu, ale będzie ona przydatna dla użytkowników korzystających z tabletu jak z komputera z zewnętrznym monitorem po podłączeniu klawiatury i myszy. Niestety, jak na razie specjalna stacja dokująca wyposażona w wiatraki jest tylko konceptem i nie wiadaomo czy i które tablety z procesorem Intel Core M zostaną wyposażone w taki dodatek.

źródło: microsoft-news.com