Intel Core i5-L15G7 - pierwsze testy procesora Lakefield

Nowy układ Core i5-L15G7 jest wydajniejszy od Snapdragona 835, ale daleko mu do Snapdragona 8cx.

Intel pracuje aktualnie nad projektem, w którym wykorzystuje ideę stosowania różnych typów rdzeni i wykorzystania ich w jednym modelu. Podobne rozwiązanie z powodzeniem od lat stosowane jest w smartfonach, gdzie obok wysokowydajnych rdzeni znajdują się mniej wydajne jednostki pracujące, gdy smartfon jest w stanie uśpienia.

Intel Core i5-L15G7 - pierwsze testy procesora Lakefield

Źródło: intel.com

Intel nadał projektowi nazwę Lakefield. Głównym celem, jaki postawili sobie inżynierowie jest zbudowanie wydajnego procesora o maksymalnie niskim współczynniku TDP z wykorzystaniem jak najmniejszych rozmiarów zewnętrznych. Matryca procesora ma mieć wymiary 144 mm2.

Do sieci wyciekł jeden z układów z rodziny Lakefield - Intel Core i5-L15G7. Użytkownik Twittera o nicku InstLatX64 przedstawił nieco szczegółów na temat prototypowej architektury.

Testowany układ jest procesorem Intel Core i5-L15G7. Oferuje on 5 rdzeni i 5 wątków. Jeden z pięciu rdzeni wykorzystuje projekt Sunny Cove, który znany jest już z architektur od Kaby Lake do Comet Lake. Pozostałe cztery rdzenie oparto na architekturze Tremont, która stosowana jest w procesorach Atom.

Lakefield jest modułem wielo-chipowym. Pięć podstawowych rdzeni produkowanych jest w 10 nm, ale dodatkowe moduły takie, jak kontroler wejścia/wyjścia produkowane są w innym procesie technologicznym, aby zachować niskie koszty produkcji. Docelowo układy Lakefield mają mieć TDP na poziomie 5-7 W.

Bazowa częstotliwość taktowania testowanego układu Core i5-L15G7 wynosi 1,4 GHz. w Trybie turbo podczas testów procesor osiągał maksymalnie 2,95 GHz. W chwili obecnej niewiadomo czy poszczególne rdzenie mogą osiągać różne częstotliwości taktowania.

Intel nie poinformował, jak zamierza pozycjonować procesory Lakefield. Testy syntetyczne wskazują, że nowy Core i5-L15G7 jest około 2x wydajniejszy od Snapdragona 835 z 2017 roku.

Porównując Core i5-L15G7 do Snapdragona 8cx w przypadku wydajności jednowątkowej rezultaty są podobne, ale w teście wielowątkowym Intel pozostaje daleko w tyle.

Sprawdź, ile kosztuje Surface Go.

Źródło: wccftech.com