Intel Core i7 6700K chłodzony powietrzem podkręcony do 5 GHz

Mimo że do premiery procesorów Core szóstej generacji (nazwa kodowa Skylake) zostało jeszcze kilka tygodni już teraz budzą one spore zainteresowanie (i nadzieje) u entuzjastów podkręcania. Dlatego każda wzmianka o możliwościach przetaktowania tych procesorów jest ciekawa – nawet jeśli dotyczy ona tylko próbek inżynieryjnych procesora.

Core i7 6700K

Core i7 6700K

Redaktorom popularnego serwisu chińskiego serwisu HKEPC udało się podkręcić układ Core i7 6700K do 5 GHz korzystając z układu chłodzenia powietrzem (GELID Copper BLACK EDITION). Tak podkręcony procesor był w stanie uruchomić system operacyjny przy napięciu zasilającym rdzeń 1,286 V, był także w stanie policzyć liczbę Pi z dokładnością do 32 milionów miejsc po przecinku przy napięciu 1,312 V. Maksymalnie udało się uzyskać (oczywiście bez stabilności działania) 5,2 GHz.

Podkręcony procesor Core i7 6700K. źródło: HKEPC

Podkręcony procesor Core i7 6700K. źródło: HKEPC

Co to w praktyce oznacza? Biorąc pod uwagę fakt, że procesory Core szóstej generacji (Skylake) powinny być zegar w zegar o kilka procent szybsze od układów piątej generacji (Broadwell) oraz to że prawdopodobnie będzie możliwość uzyskania nieco wyższej częstotliwości zegara nowe procesory Intela mogą stanowić smaczny kąsek dla entuzjastów podkręcania swoich domowych komputerów. Trzeba jednak pamiętać że chodzi tutaj tylko o próbkę inżynieryjną i należy te wyniki podkręcania przyjmować z lekką rezerwą. Procesory które znajdą się w sklepach za kilka tygodni mogą uzyskiwać jeszcze lepsze wyniki. Wiele wskazuje na to że właściciele procesorów Core drugiej generacji (Sandy Bridge) w końcu będą mogli zmienić swoje platformy na znacznie wydajniejsze o ile perspektywa zakupu nowej płyty głównej z układem Intel Z170 oraz nowych pamięci RAM DDR4 ich nie zniechęci.