Intel Core i7 z rodziny Rocket Lake-S z 8 rdzeniami, ale tylko 12 wątkami

Intel zamierza wprowadzić zmiany w działaniu funkcji HyperThreading. Najnowszy układ z rodziny Rocket Lake-S zaoferuje wsparcie dla HT na wybranych rdzeniach.

Rocekt Lake-S to nadchodząca rodzina procesorów Intel'a dedykowanych dla komputerów stacjonarnych. Powoli do sieci przedostają się kolejne informacje na temat nadchodzących procesorów, które pochodzą z zaufanych źródeł.

Procesory Intel 10 generacji

Procesory Intel 10 generacji

Teraz w sieci pojawiło się zdjęcie, które przedstawia szczątkowe elementy specyfikacji technicznej nadchodzących procesorów Intel Core. Topowy procesor Intel Core i9 ze wsparciem dla technologi Pro zaoferuje 8 rdzeni oraz 16 wątków. Ciekawiej prezentuje się jednak nieco niżej pozycjonowany układ z rodziny Intel Core i7. Procesor ten opisany został jako układ posiadający 8 rdzeni oraz 12 wątków. Oznacza to, że nadchodzące procesory z rodziny Rocket Lake-S mogą zaoferować zmienioną funkcję HyperThreading, która dostępna będzie jedynie na wybranych rdzeniach - w tym przypadku na czterech z ośmiu dostępnych.

W sieci pojawiło się już sporo informacji o układach Rocekt Lake-S, ale żaden przeciek nie informował o procesorze Intel Core i7 z 8 rdzeniami oraz 12 wątkami.

Możliwe, że fizycznie topowy układ Intel Core i9 vPro będzie identyczny, jak Core i7 vPro, ale w celu odróżniania od siebie obu układów Intel zdecydował się na ograniczenie wydajności poprzez zmiany w działaniu funkcji HyperThreading.

Przeciek na temat Intel Rocket Lake-S

Przeciek na temat Intel Rocket Lake-S

Dodatkowo na fotografii widać, że Intel zamierza rozdzielić swoje desktopowe procesory na dwie rodziny. Tańsze układy Intel Core i3 oraz słabsze zostaną odświeżone jako Comet Lake Refresh. Wcześniej Intel odświeżał w ten sposób procesory np. w 2014 roku, kiedy to na rynku pojawiły się układy Haswell Refresh.

Więcej informacji o nadchodzących procesorach dowiemy się już w najbliższych tygodni.

Sprawdź, ile kosztuje flagowy układ Intel Core i9 10900K