Intel Core i9-9990XE trafia do sprzedaży

Możesz już kupić super wydajny procesor z 14 rdzeniami o taktowaniu 5 GHz. Przynajmniej, o ile jesteś w stanie wydać na niego 3000 dolarów.

Jeżeli oczekujesz bezkompromisowej wydajność możesz już zakupić nowy procesor Intel Core i9 9990XE, który wreszcie trafił do sprzedaży detalicznej.

Intel Core i9-9990XE trafia do sprzedaży

Źródło: pcworld.com

Jak zauważył portal AnandTech niemiecki sklep CaseKing.de oferuje w sprzedaży 14 rdzeniowy procesor Intel Core i9 9990XE w cenie 2999 euro (około 12850 zł) lub 3376,08 dolarów (około 12800 zł). Procesor oparty jest na architekturze Skylake-X, posiada 14 rdzeni o wysokim taktowaniu i pracuje na podstawce LGA2066. W trybie turbo taktowanie rdzeni wynosi 5 GHz.

Nie zdziw się, jeżeli nigdy nie słyszałeś o Core i9 9990XE ponieważ procesor nigdy nie został oficjalnie umieszczony w bazie produktów ARK firmy Intel. Chip pojawił się raz na stronach Intela oznaczony jako "auction only", co oznacza że firmy, które chciały zbudować komputer o wysokiej wydajności ustalały indywidualnie z producentem cenę jednostkową egzemplarza. Zastosowanie takiego sposobu sprzedaży zostało źle odebrane na rynku. Entuzjaści PC oraz fani AMD twierdzili, że forma aukcyjnej sprzedaży miała zapewnić rozgłos w mediach branżowych firmie Intel.

Intel Core i9-9990XE trafia do sprzedaży

Źródło: pcworld.com

Firma Intel nie skomentowała sprawy. Stwierdziła jedynie, że procesor Core i9 9990XE został zbudowany do zastosowań specjalnych.

Oto oficjalna informacja od rzecznika firmy:

"Intel Core i9-9990XE został zaprojektowany specjalnie dla branży usług finansowych ze względu na specyficzne wymagania klientów. Ponieważ Intel Core i9-9990XE został zbudowany w oparciu o unikalne specyfikacje i wysoką częstotliwość w celu zaspokojenia potrzeb związanych z obciążeniem pracą w tej docelowej branży, może być produkowany tylko w ograniczonych ilościach i nie będzie szeroko dostępny. Część będzie oferowana w drodze licytacji w celu zapewnienia uczciwości w dystrybucji dostaw".

Sprzedawcy twierdzą, że Intel Core i9 9990XE miał był eksperymentem, który zbada zapotrzebowanie rynku na tak wydajne procesory.

Wiele firm zajmujących się produkcją bardzo wydajnych komputerów PC jak Puget zdecydowało, że nie będzie budować komputerów w oparciu o ten procesor ze względu na nieprzewidywalną dostępność i nadmierną emisję ciepła.