Intel Core vs AMD Ryzen: który procesor bardziej opłacalny?

Czy nowe procesory Ryzen z serii 3000 od AMD staną się najbardziej opłacalnym wyborem na rynku?


Jeżeli zadajesz sobie teraz pytanie, który procesor oferuje najlepszy stosunek wydajności do ceny nie jesteś jedyny. Jesteśmy niedługo po premierze nowego 16 rdzeniowego układu Ryzen 9 3950X firmy AMD, dzięki któremu producent ten znowu może konkurować z Intelem jak równy z równym.

Intel Core vs AMD Ryzen: który procesor bardziej opłacalny?

Źródło: pcworld.com

Niestety pomimo, że wiemy ile rdzeni posiada nowy układ oraz jak wygląda jego architektura nie mamy żadnego potwierdzenia, jak szybkie w praktyce są układy Ryzen serii 3000. Tego dowiemy się zapewne jeszcze przed oficjalnym uruchomienim sprzedaży, które datowane jest na 7 lipca 2019 roku.

Zobacz również:

  • Zen 4 na pewno w przyszłym roku razem z odświeżonym Ryzen 5000
  • Intel Alder Lake (12. generacja) - specyfikacja, ceny, testy [Aktualizacja 29.07.2021]
  • AMD zarobiło kolosalne pieniądze

Zanim to się stanie postanowiliśmy sprawdzić i przeanalizować który układ wydaje się być optymalnym wyborem ze względu na cenę całego komputera. Musimy pamiętać bowiem, że wybór procesora w konsekwencji ogranicza nas do wybranego chipsetu, płyty głównej oraz innych elementów.

W naszej analizie przyjrzeliśmy się trzem głównym wyznacznikom, które mają wpływ na wydajność: liczbie rdzeni i wątków oraz częstotliwości taktowania mierzonej w megahercach. Wiele osób twierdzi, że częstotliwość taktowania w obecnych czasach nie ma już takiego znaczenia, ale to nie do końca prawda. Nie zapomnieliśmy również o cenie, która często ma kluczowe znaczenie podczas zakupu nowego komputera.

AMD czy Intel: Najlepsza wartość pod względem wielowątkowości

Aby ocenić wartość na podstawie wielowątkowości procesorów wzięliśmy pod uwagę również obecnie istniejącą w sprzedaży linię konsumenckich układów AMD Ryzen oraz kilka modeli Threadripper do porównania. Wyniki zestawiliśmy z nowymi CPU od Intela.

Do wyceny użyliśmy MSRP (Manufacturers Suggested Retail Price) czyli sugerowaną cenę producenta w sprzedaży detalicznej dla nowych procesorów Ryzen 3000. Użyliśmy cenników znajdujących się na stronach Newegg.com oraz Amazon.com, aby zestawić ceny dla procesorów Ryzen 2000, Threadripper, Core oraz Xeon, które są już dostępne w sprzedaży.

Intel Core vs AMD Ryzen: który procesor bardziej opłacalny?

Źródło: pcworld.com

Nie zobaczyliśmy żadnych niespodzianek. W aspekcie wielowątkowości układy AMD są dużo bardziej opłacalne.

Najlepszą wydajność w odniesieniu do ceny uzyskasz kupując starsze procesory Ryzen 2000. W szczególności opłacalnie wypada model Ryzen 5 2600, który wygrał w tej kategorii. Ciekawym rozwiązaniem może też być zakup modelu Ryzen 7 2700, który oferuje o 2 rdzenie więcej. Jego wydajność jest wyższa, a opłacalność pozostaje na podobnym poziomie.

Ryzen 5 3600 firmy AMD to kolejny pretendent. Dzięki połączeniu wydajności energetycznej i większej wydajności obliczeniowej, oferuje znakomitą możliwości w akceptowalnej cenie.

W nowej linii Ryzen 3000 firmy AMD widzimy duży wzrost ceny za rdzeń. W przypadku 6-rdzeniowego Ryzen 5 3600X, 8-rdzeniowego Ryzen 7 3700X i 12-rdzeniowego Ryzen 9 3900X, wszystkie procesory kosztują około 21 dolarów za wątek. Co ciekawe, nowy 16-rdzeniowy Ryzen 9 2950X kosztuje tylko 23 dolary za wątek, co jest nieco lepszą opcją, niż układ scalony z najgorszą opłacalnością pod względem ilości wątków. Jest nim 8-rdzeniowy Ryzen 9 3800X, gdzie jeden wątek kosztuje nas 25 dolarów.

W przeciwieństwie do AMD, Intel nie wydaje się dbać o obniżenie swojej ceny w przeliczeniu na wątki. Najlepiej wypada 8-rdzeniowy Core i9-9900 kosztujący 27 dolarów za wątek. Jest to jednak układ niskonapięciowy, który pobiera 65 watów, więc taktowanie nie jest w pełni zadowalające.

Intel Core vs AMD Ryzen: który procesor bardziej opłacalny?

Źródło: pcworld.com

Za słabą opłacalność w tej kategorii odpowiada także brak funkcji Hyper-Threading w sześciordzeniowych układach scalonych ze średniej półki cenowego. Dzięki temu 6-rdzeniowy Intel Core i7-9700K kosztuje aż 51 dolarów za wątek.

Pozostaje jednak pytanie, czy warto kupować procesor z jak największą liczbą wątków? Wszystko zależy od sposobu użytkowania komputera. Jeżeli edytujesz wideo lub wykonujesz na raz wiele skomplikowanych czynności takich, jak renderowanie w 3D zdecydowanie tak. Jeżeli jednak tego nie robisz możesz nie skorzystać z dużej ilości wątków. Na przykład w przypadku gier bardziej może Ci zależeć na wydajności poszczególnych rdzeni.

Jeżeli zależy Ci na wydajności wielowątkowej AMD będzie miało Ci do zaoferowania więcej, niż Intel.

Czy oznacza to, że układy Ryzen są szybsze? Nie, nie możemy tego ustalić, dopóki nie przetestujemy najnowszych chipów firmy AMD. Zestawienie wykonywaliśmy w oparciu o poprzednie AMD Ryzen z serii 2000 chipy, jednak podejrzewamy, że zapowiada się bardzo ciekawy czas dla osób składających nowy komputer stacjonarny.

AMD czy Intel: Najlepsza wartość pod względem częstotliwości taktowania

Jak już pisaliśmy płacenie za duży, wielordzeniowy układ scalony jest bezcelowe w przypadku, gdy nie będziesz w stanie wykorzystać jego możliwości.

Dla większości ludzi, którzy grają w gry wideo, uruchamiają wiele kart w przeglądarce lub angażują się w zadania związane z produktywnością, częstotliwość taktowania może być cenniejsza w określaniu wartości i wydajności procesora. Musimy brać pod uwagę, że każdy procesor inaczej zachowuje się pod obciążeniem, a duży wpływ ma również zastosowane chłodzenie.

Intel Core vs AMD Ryzen: który procesor bardziej opłacalny?

Źródło: pcworld.com

W tej konkurencji również nie ma żadnych niespodzianek. Ponownie wygrywa AMD, ale nietrudno przewidzieć, ze Intel oferuje wyższą wydajność przy zachowaniu niższej częstotliwości taktowania. Tak było od dawna i jest nadal.

Podczas porównania wykorzystywaliśmy podstawową częstotliwość taktowania oraz tą osiąganą przy użyciu funkcji Turbo Boost. Zdecydowaliśmy się nie uwzględniać wyniku AMD Precision Boost, ponieważ jest to w dużym stopniu zależne od warunków użytkowania i nie jest miarodajnym wskaźnikiem. Zamiast tego porównywaliśmy bazowe częstotliwości.

Jeżeli dokładnie przyjrzymy się cenom poszczególnych układów zauważymy, że w tym porównaniu konkurencyjność znacznie się zwiększyła. Wygrały układy Ryzen 5 2600 oraz 2600X.

Ponownie w tym przypadku to, który procesor będzie najlepszym wyborem zależy od tego w jaki sposób korzystasz z komputera. Intel znany jest z tego, że oferuje większą wydajność poszczególnych rdzeni, ale w chwili obecnej mniej tańszych procesorów posiada wsparcie dla funkcji Hyper-Threading, co jest sporą wadą.

Wartości niematerialne

Porównując opłacalność zakupu procesora od Intel czy AMD warto zwrócić też uwagę na inne kwestie. AMD ma zaletę w postaci dołączania całkiem przyzwoitego układu chłodzenia w zestawie z dodatkowymi funkcjami, jak np. podświetlenie RGB. Intel od dawna nie oferuje chłodzenia wraz z droższymi procesorami, a nawet jeżeli uda Ci się kupić CPU w zestawie z coolerem prawdopodobnie szybko wymienisz go na wydajniejszy układ, który pozwoli Ci w pełni wykorzystać potencjał zakupionego procesora.

Intel Core vs AMD Ryzen: który procesor bardziej opłacalny?

Źródło: pcworld.com

Inną kwestią do rozważenia jest koszt płyty głównej. AMD ma niewielką przewagę kosztową nad płytami głównymi dla procesorów Intel'a, ale wydaje się, że zaniknie ona wraz z nowymi układami Ryzen 3000. Wymagają one droższych płyt głównych opartych na chipsecie X570. Wartością dodaną jest obsługa PCIe 4.0, której brakuje Intelowi.

Intel również ma przewagę w niektórych kwestiach. Na przykład w aplikacjach zajmujących się kodowaniem lub dekodowaniem wideo na zintegrowanej z procesorem karcie graficznej możemy skorzystać z rozwiązania QuickSync. Technologia ta pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Zalecamy wstrzymać się jeszcze kilka-kilkanaście dni z decyzją. Po pierwszych niezależnych testach wydajnościowych będziemy znali realną wartość nowych układów od AMD. Podsumowując oczywiste jest, że AMD jest liderem w zakresie wartości wielowątkowej. Konkurencja jest o wiele bardziej wyrównana gdy zależy ci na wydajności poszczególnych rdzeni. W tym aspekcie Intel jest mocnym graczem, a na dodatek ma autorskie rozwiązania, które mogą okazać się przydatne.