Intel Developer Forum od kuchni

Już jutro rusza coroczne forum technologiczne Intela, na którym koncern wraz z towarzyszącymi mu firmami zaprezentuje swoje największe osiągnięcia ostatnich miesięcy, najnowsze produkty oraz strategię na najbliższe lata. Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy, udałem się do centrum konferencyjnego w San Jose i podejrzałem jak przebiegają ostatnie przygotowania do tego wydarzenia.

W imprezie weźmie udział kilka tysięcy uczestników, wśród nich ok 50 dziennikarzy z Europy i wielokrotnie więcej z innych części świata. Intela w prezentacjach, panelach dyskusyjnych, warsztatach technologicznych wesprą firmy powiązane z mikroprocesorowym gigantem. W centrum konferencyjnym przygotowano halę, w której uczestnicy forum będą mogli obejrzeć nowości technologiczne współpracowników Intela.

Hala ma powierzchnię podobną do tej, która została zajęta podczas ostatnich warszawskich targów Komputer Expo 2003. Wystawiać się w niej będzie ponad 100 firm. Najważniejsi "koalicjanci" Intela to HP, BEA, ATI, Infineon, Rambus, Hitachi, Seagate, Samsung, ServerWorks, Linksys, Microsoft oraz Analog Devices. Tematycznie ekspozycja została podzielona na kilka grup: produkty klasy enterprise, InfiniBand, Intel Communications Alliance (dostawcy rozwiązań komunikacyjnych, którzy współpracują ze sobą ustalając szczegóły dotyczące nowych standardów sprzętowych, programowych, itp.), PCI Express, PCI-SGI (organizacja branżowa stworzona w celu opracowywania i popularyzacji specyfikacji PCI jako otwartego standardu), SerialATA oraz USB Forum.

Wszechobecne Centrino

Kluczowe "przemówienia" odbędą się w dwóch gigantycznych salach gotowych pomieścić kilka tysięcy osób. Już od pierwszej chwili po wkroczeniu do San Jose Convention Center wiadomo, że głównym tematem forum będzie najnowszy produkt Intela – Centrino. Jest to nowa marka pod którą sprzedawane mają być intelowskie zestawy składające się z procesora w wersji mobile (nazwa Pentium M, słynny już Banias) i układu do komunikacji bezprzewodowej w sieciach WiFi. Logo Centrino jest wszędzie – naklejone na schodach, na słupach, plakatach, a nawet hotelowych kluczach. Nie dziwi więc, że Intel postanowił ułatwić pracę dziennikarzy i innych osób korzystających podczas konferencji z komputerów i pokrył całe centrum konferencyjne siecią bezprzewodową. Prasie wypożyczone zostaną bezprzewodowe karty WiFi do notebooków i w ten sposób zostanie ona uwolniona od plątaniny kabli. To już powoli staje się standardem, bo jak informowaliśmy kilka dni temu, również uczestnicy targów CeBIT 2003 nie będą musieli korzystać z gniazdek sieciowych aby mieć dostęp do Internetu.

IDF to oprócz całodniowych debat technologicznych okazja do bezpośredniej rozmowy z twórcami procesorów, technologii, możliwość poznania ich poglądów na dzisiejszy rynek i produkty. Będę Wam na bieżąco przekazywał najświeższe informacje z serca "krzemowej doliny". To, że nie będzie nudno wiadomo już dziś. Tematy spotkań, to m.in.: przejście Intela na technologię 0,09 mikrona, nowe procesory Prescott, kolejna wersja wielowątkowości, procesory Intela do telefonów komórkowych i innych urządzeń przenośnych, interfejs PCI Express.

Na razie przygotowania do imprezy trwają, co możecie zobaczyć na zamieszczonych zdjęciach. Część z nich została zrobiona dość niespodziewanie (fotografowani nie byli świadomi, że są obserwowani :), np. podczas prób przed jutrzejszymi wystąpieniami. Swoją drogą zabawnie wygląda menadżer przemawiający w świetle jupiterów do pustej sali. Jeszcze zabawniej brzmią jego słowa "Po raz pierwszy jesteście świadkami....". O tym czego będziemy świadkami dowiemy się jutro.

Aby wielogodzinne sesje nie stały się dla uczestników mordęgą, Intel ustawił w holu Convention Center kilkanaście symulatorów samochodów, które mają im służyć rozrywce umysłowej i fizycznej. Z ciekawostek, pewnym zaskoczeniem jest silna obecność jako jednego z wystawców firmy ATI. Plakatami z logo Radeona 9700 Pro są obwieszone kolumny na korytarzach centrum wystawowego. NVidia co ciekawe również jest obecna, chociaż jej uczestnictwo jeszcze przed rozpoczęciem imprezy nie rzuca się tak silnie w oczy.


Zobacz również