Intel: Gigantyczna kara niesprawiedliwa - będzie odwołanie

Intel odwoła się od decyzji Komisji Europejskiej w sprawie naruszenia prawa antymonopolowego i zasad uczciwej konkurencji. Na koncern nałożono rekordową karę w wysokości 1,44 mld USD. Przedstawiciele koncernu złożyli już stosowny wniosek odwoławczy w Europejskim Sądzie Pierwszej Instancji.

W maju br. Komisja Europejska uznała największego producenta procesorów winnym naruszenia przepisów unijnego prawa antymonopolowego. Intel miał m.in. wykorzystywać swoją dominującą pozycję do niesprawiedliwej walki konkurencyjnej z AMD, sprzedawać swoje procesory europejskim instytucjom publicznym poniżej kosztów produkcji oraz oferować rabaty firmom, które decydowały się na zakup rozwiązań opartych na platformie sprzętowej Intela. Na koncern nałożono karę w wysokości 1,44 mld USD. To najwyższa grzywna nałożona przez unijnego regulatora na pojedynczą firmę. Gigantyczna kara przyczyniła się m.in. do faktu, że Intel zakończył ostatni kwartał rozliczeniowy stratą rzędu 400 mln USD.

Tymczasem zdaniem przedstawicieli koncernu Intel decyzja Komisji Europejskiej opierała się na złej interpretacji niektórych faktów. Europejski regulator miał również nie uwzględnić niektórych materiałów zgłoszonych przez przedstawicieli Intela.

Czytaj też:

Kara dla Intela - komentarze po decyzji Komisji Europejskiej

Kamsoft pod lupą UOKiK

Asustek wygrywa spór patentowy z IBM