Intel Haswell: procesory znacznie wydajniejsze od Ivy Bridge

Intel poinformował oficjalnie, że procesory zbudowane w oparciu o mikroarchitekturę Haswell będą co najmniej o 10% szybsze od swoich poprzedników. Co więcej, z nieoficjalnych informacji wynika również, że zaoferują one znacznie wydajniejszą grafikę.


Procesory Intel Haswell, które stanowią czwartą generację układów Core, będą produkowane w 22-nanometrowym procesie technologicznym i będą korzystały z podstawki Socket LGA 1150. Czy zaoferują jednak zauważalną poprawę osiągów w porównaniu do swoich poprzedników zbudowanych w oparciu o microarchitekturę Ivy Bridge? Z ostatnich oficjalnych informacji podanych przez Intela wynika, że tak: mają być od niż szybsze "o co najmniej 10 procent".

To jednak nie wszystko, gdyż Intel dał ponadto do zrozumienia, że nowe procesory będą też bardzo przyjazne dla entuzjastów overclockingu.

Zobacz również:

  • Arc A770 i A750 - ile kosztują? Gdzie kupisz? [28.06.2023]
  • Intel opublikował niespodziewaną aktualizację swoich procesorów. O co chodzi?

Grafika

Jeżeli chodzi o możliwości graficzne (zapewniane przez chip o kodowym oznaczeniu GT2 Desktop SKU), wedle serwisu Fudzilla przyszli użytkownicy nowych układów mają powody do zadowolenia. Powinny one bowiem w porównaniu do Ivy Bridge zapewnić trzy razy większą wydajność w przypadku uruchamiania aplikacji 3D oraz dwa razy szybciej konwertować filmy.

Dokładniejsze informacje już wkrótce

Więcej szczegółów na temat procesorów Haswell poznamy już wkrótce podczas targów IDF 2012 w San Francisco, które mają się rozpocząć 11 września. Wówczas być może zaprezentowane zostaną też prototypowe układy Broadwell wykonane w oparciu o 14-nanometrowy proces produkcyjny.

Premiera

Czwarta generacja układów Core ma zadebiutować na rynku w drugim kwartale 2013 roku.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: