Intel Ivy Bridge w tabletach z Windows 8

Nadchodzące procesory Intel Core wykonane w nowej architekturze Ivy Bridge tworzono z myślą o ultrabookach. Ich producent dał jednak do zrozumienia, że układy te pojawią się także w wydajnych tabletach z Windows 8. Urządzenia takie będą dysponowały nawet czterordzeniowymi procesorami Intel Core.

Intel Ivy Bridge

Na konferencji deweloperów Intela w Pekinie (IDF 2012) pojawił się slajd, który trafił do mediów. Prezentuje on dwa tablety z procesorami Ivy Bridge. Jednym z nich jest, zapowiadany na targach CES 2012, tablet dla graczy Razer Fiona, a drugim tablet z dołączaną klawiaturą i rysikiem. Oba mają uzyskiwać najwyższą wydajność.

Do tej pory Intel swoją ofertę dla tabletów opierał na procesorach Atom. Niedługo firma ta wyda kolejną serię tych układów o nazwie kodowej Clover Trail. Są one energooszczędne i mają pozwolić na 9 godzin pracy tabletu na jednym ładowaniu. Teraz okazuje się jednak, że także procesory Intel Core trafią do tabletów.

Zobacz również:

  • Najtańsze karty graficzne - skorzystaj z wyjątkowych okazji! [31-03-2023]
  • Trzydzieści lat temu zadebiutował procesor, który zmienił świat

Na slajdzie widać, że platforma Ivy Bridge otrzymała nazwę kodową Chief River. Tę samą nazwę ma nadchodząca linia ultrabooków. Tablety z tymi procesorami będą więc pod względem możliwości bardzo zbliżone do nowych ultrabooków, a różnicą będzie tylko brak klawiatury, choć niektóre mogą nią dysponować podobnie jak Asus Transformer.

Procesory Ivy Bridge mogą pojawić się więc również w urządzeniach hybrydowych, które łączą cechy ultrabooków i tabletów. Mają one oferować system operacyjny Windows 8 oraz wysoką wydajność i długi czas pracy na jednym ładowaniu. Układy Ivy Bridge zapewnią też lepszą grafikę, gdyż obsługują technologię DirectX 11.