Intel Ivy Bridge w tabletach z Windows 8

Nadchodzące procesory Intel Core wykonane w nowej architekturze Ivy Bridge tworzono z myślą o ultrabookach. Ich producent dał jednak do zrozumienia, że układy te pojawią się także w wydajnych tabletach z Windows 8. Urządzenia takie będą dysponowały nawet czterordzeniowymi procesorami Intel Core.

Intel Ivy Bridge

Na konferencji deweloperów Intela w Pekinie (IDF 2012) pojawił się slajd, który trafił do mediów. Prezentuje on dwa tablety z procesorami Ivy Bridge. Jednym z nich jest, zapowiadany na targach CES 2012, tablet dla graczy Razer Fiona, a drugim tablet z dołączaną klawiaturą i rysikiem. Oba mają uzyskiwać najwyższą wydajność.

Do tej pory Intel swoją ofertę dla tabletów opierał na procesorach Atom. Niedługo firma ta wyda kolejną serię tych układów o nazwie kodowej Clover Trail. Są one energooszczędne i mają pozwolić na 9 godzin pracy tabletu na jednym ładowaniu. Teraz okazuje się jednak, że także procesory Intel Core trafią do tabletów.

Na slajdzie widać, że platforma Ivy Bridge otrzymała nazwę kodową Chief River. Tę samą nazwę ma nadchodząca linia ultrabooków. Tablety z tymi procesorami będą więc pod względem możliwości bardzo zbliżone do nowych ultrabooków, a różnicą będzie tylko brak klawiatury, choć niektóre mogą nią dysponować podobnie jak Asus Transformer.

Procesory Ivy Bridge mogą pojawić się więc również w urządzeniach hybrydowych, które łączą cechy ultrabooków i tabletów. Mają one oferować system operacyjny Windows 8 oraz wysoką wydajność i długi czas pracy na jednym ładowaniu. Układy Ivy Bridge zapewnią też lepszą grafikę, gdyż obsługują technologię DirectX 11.