Intel: MID-y z Windows i Linuksem

Urządzenia typu MID (Mobile Internet Devices), zbudowane w oparciu o nową platformę Centrino Atom, dostępne będą zarówno z preinstalowanym systemem Windows, jak i Linux - poinformowali przedstawiciele Intela. Co ciekawe, w MID-ach znajdzie się nie tylko Windows Vista, ale także XP.

Mianem MID Intel określa nowy typ urządzeń przenośnych, w których wykorzystywana jest najnowsza mobilna platform Centrino Atom. Już wiadomo, że MID-y będą dostępne w wielu formach - np. z stałą lub wysuwaną klawiaturą albo z wyświetlaczem dotykowym i bez klawiatury. Ich podstawowym zdaniem będzie zapewnienie użytkownikowi dostępu do Internetu oraz aplikacji multimedialnych. Koncern zaprezentował na trwającym właśnie w Szanghaju spotkaniu IDF (Intel Developer Forum) kilka ciekawych prototypów takich urządzeń.

Intel: MID-y z Windows i Linuksem

MID Clariona

Znalazła się wśród nich oparta na Centrino Atom nowa wersja komputera typu UMPC Fujitsu oraz nowy "pancerny" komputer przenośny Panasonika z serii Toughbook. Uczestnicy IDF-u mogli również obejrzeć pozbawione klawiatury urządzenie Toshiby oraz multimedialne centrum nawigacyjne Clariona.

Intel: MID-y z Windows i Linuksem

Nowa wersja UMPC Fujitsu

Informacja o tym, że w MID-ach instalowany będzie Windows jest sporym zaskoczeniem - do tej pory Intel deklarował, że w urządzeniach tych zastosowany będzie Linux. Koncern stworzył nawet organizację Moblin.org, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania open-source przystosowanego do MID-ów - efektem jej prac jest m.in. powstanie "MID-owych" wersji Ubuntu oraz Asianux.

Intel: MID-y z Windows i Linuksem

MID firmy Pansonic

Dziwi również fakt, iż jedną z wersji Windows będzie XP - system, który teoretycznie już za kilka miesięcy powinien zniknąć z oferty Microsoftu. Nastąpi to 30 czerwca - czyli w okresie, w którym do sklepów trafią pierwsze MID-y. Co ciekawe, przedstawiciele Intela sugerują również, że w przyszłości na MID-ach może być również instalowany Windows Mobile (przygotowaniem odpowiedniej wersji Windows Mobile ma się zająć zatrudniony niedawno w Microsofcie Len Kawell).

Intel: MID-y z Windows i Linuksem

Prototyp Toshiby