Intel: MID-y z Windows i Linuksem

Urządzenia typu MID (Mobile Internet Devices), zbudowane w oparciu o nową platformę Centrino Atom, dostępne będą zarówno z preinstalowanym systemem Windows, jak i Linux - poinformowali przedstawiciele Intela. Co ciekawe, w MID-ach znajdzie się nie tylko Windows Vista, ale także XP.

Mianem MID Intel określa nowy typ urządzeń przenośnych, w których wykorzystywana jest najnowsza mobilna platform Centrino Atom. Już wiadomo, że MID-y będą dostępne w wielu formach - np. z stałą lub wysuwaną klawiaturą albo z wyświetlaczem dotykowym i bez klawiatury. Ich podstawowym zdaniem będzie zapewnienie użytkownikowi dostępu do Internetu oraz aplikacji multimedialnych. Koncern zaprezentował na trwającym właśnie w Szanghaju spotkaniu IDF (Intel Developer Forum) kilka ciekawych prototypów takich urządzeń.

MID Clariona

MID Clariona

Znalazła się wśród nich oparta na Centrino Atom nowa wersja komputera typu UMPC Fujitsu oraz nowy "pancerny" komputer przenośny Panasonika z serii Toughbook. Uczestnicy IDF-u mogli również obejrzeć pozbawione klawiatury urządzenie Toshiby oraz multimedialne centrum nawigacyjne Clariona.

Nowa wersja UMPC Fujitsu

Nowa wersja UMPC Fujitsu

Informacja o tym, że w MID-ach instalowany będzie Windows jest sporym zaskoczeniem - do tej pory Intel deklarował, że w urządzeniach tych zastosowany będzie Linux. Koncern stworzył nawet organizację Moblin.org, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania open-source przystosowanego do MID-ów - efektem jej prac jest m.in. powstanie "MID-owych" wersji Ubuntu oraz Asianux.

MID firmy Pansonic

MID firmy Pansonic

Dziwi również fakt, iż jedną z wersji Windows będzie XP - system, który teoretycznie już za kilka miesięcy powinien zniknąć z oferty Microsoftu. Nastąpi to 30 czerwca - czyli w okresie, w którym do sklepów trafią pierwsze MID-y. Co ciekawe, przedstawiciele Intela sugerują również, że w przyszłości na MID-ach może być również instalowany Windows Mobile (przygotowaniem odpowiedniej wersji Windows Mobile ma się zająć zatrudniony niedawno w Microsofcie Len Kawell).

Prototyp Toshiby

Prototyp Toshiby


Zobacz również