Intel + Media Markt = kłopoty dla AMD

Najpierw doniósł o tym Financial Times Deutschland, później serwisy niemieckie, teraz problem podniesiono również na angielskojęzycznych portalach poświęconych komputerom: AMD oskarżyło Intela o namówienie szefów spółki Media-Saturn-Holding - właścicieli sklepów Media Markt i Saturn - do całkowitej rezygnacji ze sprzedaży procesorów innych niż układy Pentium i Celeron. FTD miał ponoć dotrzeć do korespondencji między M-S-H i Intelem.

AMD twierdzi, że Intel zapłacił firmie 15 do 20 milionów dolarów za możliwość uzyskania wyłączności, co spowodowało zablokowanie sprzedaży układów AMD w Saturnach i Media Marktach.

Problem dotyczył nie tylko procesorów sprzedawanych "luzem", ale przede wszystkim zestawów komputerowych i notebooków. Zgodnie z podanymi przez AMD danymi, od 1997 roku w MMarktach nie pojawił się ani jeden komputer pracujący pod kontrolą Athlona, Durona czy Semprona.

Zobacz również:

  • Xbox Series X - gdzie kupić konsolę? Zestawienie najlepszych ofert [14.07.2021]

AMD mówi również o dotowaniu sprzedawców w Ameryce, jeśli ci zgodzą się na regulacje, które ograniczają udział procesorów AMD do 20 procent. Gdyby ten próg został przekroczony, dotacje miałyby być obcinane o 33 procent.

Sytuacja w Polsce

W jednym z warszawskich sklepów Media Markt spróbowaliśmy się dowiedzieć, czy uda nam się kupić pudełkową wersję jakiegokolwiek procesora. Okazało się, że supermarket raczej nie prowadzi sprzedaży samodzielnych CPU ze względu na "prawdopodobnie zbyt szybkie wahania cen".

Kiedy spytaliśmy, czy możliwy jest zakup maszyny pracującej pod kontrolą Athlona 64 - swoją dociekliwość poparliśmy stwierdzeniem "Czytałem w PC Worldze, że one są szybsze niż Pentiumy" - ujrzeliśmy zdziwienie na twarzy sprzedawcy. Przyznał nam, że Athlony rzeczywiście mogą być szybsze - i że sam ma w domu Athlona - ale w supermarkecie ich nie ma "...i nie wie do końca, dlaczego tak jest".