Intel NUC - stacjonarka mieszcząca się w dłoni

NUC, czyli Next Unit of Computing (Następna Jednostka Obliczeniowa), to zupełnie nowy typ komputera stworzony przez firmę Intel. Jako pierwsi w Polsce mogliśmy sprawdzić jego możliwości.


W zasadzie od zarania epoki komputerów mamy do czynienia z ich postępującą miniaturyzacją. Pierwsze maszyny liczące były zamknięte w ogromnych szafach, zajmujących całe pomieszczenia. Kolejne generacje przybrały postać mniejszych lub większych pudeł ustawianych na biurku lub pod nim. Potem pojawiły się komputery przenośne. Dziś dużą popularnością cieszą się tablety i smartfony. Mimo to zapotrzebowanie na komputer stacjonarny wciąż istnieje. Czy stary dobry desktop również powinien przejść rekonstrukcję i miniaturyzację? Odpowiedzi na to pytanie może udzielić najnowszy wynalazek Intela.

Intel miesza na rynku

Intel NUC (7)

Intel NUC (7)

Intel nie po raz pierwszy tworzy nową podkategorię komputerów, by rozruszać nieco skostniały rynek. W 2007 roku dzięki procesorom Atom firma spopularyzowała ideę netbooków, czyli komputerów o siedmio-, dziewięcio-, a nawet jedenastocalowych ekranach i niewielkiej mocy obliczeniowej, wystarczającej do podstawowych zadań, takich jak praca z pakietem biurowym czy korzystanie z internetu. W 2011 roku Intel zaprezentował natomiast projekt ultrabooka, czyli mobilnego, cienkiego i stylowego komputera przenośnego, wyposażonego w całkiem wydajne procesory i dyski SSD. Urządzenia te miały pozwolić pecetom konkurować z MacBookiem Air Apple’a. W związku z premierą systemu Windows 8 producenci ultrabooków niejako wzięli sprawy w swoje ręce i zaczęli wytwarzać laptopy z dotykowymi ekranami oraz laptopy hybrydowe, które mogą pełnić także funkcję tabletu. Zanim zdobędą one popularność, minie jeszcze dużo czasu. Oznacza to, że teraz firmy muszą zająć się popularyzacją i sprzedawaniem tych produktów i próbować wprowadzać innowacyjne rozwiązania w innych kategoriach sprzętowych, np. w  komputerach stacjonarnych.

Następna Jednostka Obliczeniowa

Intel NUC to miniaturowy komputer będący wydajniejszą odmianą nettopa (małego peceta biurkowego). Niestety na razie kompletne konfiguracje nie  są dostępne w sprzedaży. Intel zdecydował się na sprzedawanie kadłubka, czyli jednostki składającej się z obudowy i płyty głównej z przylutowanym, niewymienialnym procesorem Core i3 3217U. Procesor jest wyposażony w 2 rdzenie (4 wątki za sprawą Hyper Threading), 3 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu i zegar o częstotliwości taktowania wynoszącej 1,8 GHz, której nie da się zwiększyć ze względu na brak funkcji Turbo. Na rynku ma pojawić się też szybsza wersja NUC z procesorem Core i5 oraz wolniejsza - z Pentium.

Zastosowany procesor oparty jest na architekturze Ivy Bridge, ma zatem zintegrowaną kartę graficzną Intel HD 4000. Nie jest to demon wydajności, ale pozwoli wykonać prace biurowe, obejrzeć film w wysokiej rozdzielczości lub nawet zagrać w proste gry. Ze względu na brak odpowiednich gniazd rozszerzeń i małe rozmiary obudowy nie jest możliwe zastosowanie alternatywnej karty graficznej. Za taki komputer zapłacisz około 1350 zł.

Intel NUC (2)

Intel NUC (2)

Na pierwszy rzut oka to niewygórowana cena. Trzeba jednak pamiętać o konieczności dokupienia pamięci RAM, modułu Wi-Fi i dysku twardego. Pierwsze dwa elementy muszą oczywiście być w wersjach laptopowych, chyba że komuś podoba się wystający z portu USB moduł Wi-Fi. Cena 4 GB pamięci SO-DIMM RAM to 60 zł, tyle samo kosztuje moduł Wi-Fi Intel Centrino 2230. Wybór modemu jest sprawą newralgiczną. Warto zdecydować się na jak najnowszy sprzęt Intela, gdyż dzięki temu cały komputer będzie zgodny z technologią WiDi, umożliwiającą bezprzewodowe przesyłanie obrazu. Do korzystania z niej niezbędny jest kompatybilny procesor, karta graficzna oraz właśnie moduł Wi-Fi, a tylko ten ostatni da się samodzielnie zamontować. Oprócz tego konieczne jest też posiadanie telewizora kompatybilnego z tą technologią lub kupno adaptera dodającego taką funkcję. Intel zaleca kupno jednego z tych trzech modeli: Belkin ScreenCast, HD Netgear Push2TV lub D-Link DHD-131.

Bardzo drogim elementem platformy NUC jest dysk twardy. Ze względu na rozmiary obudowy nie można w niej zmieścić nawet 1,8-calowej konstrukcji SSD lub talerzowej. Miniaturyzacja wymusiła na Intelu zastosowanie dysku działającego na interfejsie mSATA. Za model SSD o pojemności 120 GB trzeba zapłacić niemal 500 zł. Można zatem uznać, że jest to sprzęt mały i wydajny, ale bardzo drogi. Reasumując, za pełnego NUC-a zapłacisz około 2000 zł.

Intel NUC (3)

Intel NUC (3)

NUC nie będzie dostępny tylko w jednej wersji. My testowaliśmy model DC3217BY. Na rynku znajdzie się jednak także DC3217YE, który zamiast złącza Thunderbolt będzie miał drugie wyjście HDMI oraz gniazdo Ethernet pozwalające na podłączenie internetu nie tylko za pomocą modułu Wi-Fi.