Intel Optane - Wszystko, co musisz wiedzieć

Wyjaśniamy różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami pamięci Intel Optane.


Technologia Optane firmy Intel obiecuje duże wzrosty wydajności, ale nie wszystkie produkty Optane funkcjonują w ten sam sposób. W tym artykule wyjaśnimy różnice pomiędzy poszczególnymi produktami z serii.

Istnieją obecnie cztery rodzaje produktów należących do rodziny Optane. Wszystkie posiadają te same podstawowe założenia, jednak znacząco różnią się od siebie ceną oraz wpływem na wydajność komputera PC.

Optane SSD

Dysk Optane SSD to nic innego, co tradycyjny nośnika SSD. Intel oferuje kilka modeli różniących się od siebie ceną oraz wydajnością. Posiadają one pojemność od 58 GB do 905 GB i wykorzystują złącze złącze M.2. Mogą być używane zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i laptopach. Optane SSD, podobnie jak inne nośniki półprzewodnikowe oparte są na technologii NAND. Wyróżniają się wysoką ceną w porównaniu do tradycyjnych dysków SSD, ale oferują niskie opóźnienia, co może być zaletą dla niektórych użytkowników.

Intel Optane - Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło: Intel

Pamięć Optane

Pamięć Optane została wprowadzona na rynek jako pierwsza. To małe dyski SSD o pojemności 16 GB oraz 32 GB, które działają jako pamięć podręczna dla standardowego dysku talerzowego HDD. Pamięć Optane stosowana jest w tańszych laptopach oraz budżetowych komputerach osobistych i znacząco poprawia wydajność i responsywność systemu.

Pojemność 16 GB lub nawet 32 GB wyklucza wykorzystanie pamięci Optane jako nośnik SSD, chociaż w rzeczywistości posiada ona identyczne możliwości.

Intel Optane - Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło: Intel

Pamięć Optane DC Presistent Memory

Z tym produktem za pewne nie będziesz miał styczności, ponieważ jest to technologia przeznaczona wyłącznie do serwerów. Optane DC (Data Center) Presistent Memory to moduł pamięci umieszczany w gnieździe DIMM, który może działać jako wolniejsza pamięć RAM, albo szybka pamięć masowa. Aby wykorzystać to rozwiązanie potrzebny jest procesor Intel Xeon, a moduł o pojemności 512 GB kosztuje 6751 dolarów (około 25600 zł), co zdecydowanie wyklucza go z zastosowań konsumenckich.

Intel Optane - Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło: Intel

Optane Memory SSD

Optane Memory SSD to najnowszy produkt z serii. Powstał, ponieważ Pamięć Optane wymieniona przez nas wyżej, powoli staje się zbędna - ze względu na spadki cen dysków SSD producenci coraz rzadziej sięgają po klasyczne dyski talerzowe. Z tego powodu Intel zaprezentował Optane Memory H10, która łączy Pamięć Optane o pojemności 16 GB lub 32 GB, która jest szybkim dyskiem SSD opartym na kościach QLC z wolniejszym dyskiem SSD o pojemności od 256 GB do 1 TB. Koncepcja ta ma spowodować zwiększenie wydajności dysku SSD przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjnej ceny.

Intel Optane - Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło: Intel

Zasada działania najnowszego produktu jest podobna do sposobu funkcjonowania Pamięci Optane. Nadal wymagany jest odpowiedni sterownik, który czuwa nad całością.