Intel Pine Trail - szybsze, mniejsze i tańsze netbooki?

Procesory Intel Atom nowej generacji mają zapewnić dłuższą żywotność netbooków i umożliwić konstruowanie tańszych komputerów o mniejszych gabarytach. Producent procesorów przedstawił kolejne cechy nowej platformy Atom - Pine Trail.

Obecna architektura Intela funkcjonuje w oparciu o osobne chipsety grafiki i pamięci. Grafika to jednak słaba strona netbooków, szczególnie niekorzystnie wypadająca w konfrontacji z możliwościami platformy Nvidia Ion (procesor Atom + układ GeForce 9400M).

Intel Pine Trail - szybsze, mniejsze i tańsze netbooki?

Szczegóły architektury Intel Pine Trail (źródło: Intel)

W ramach platformy Pine Trail chipset (zawierający kontrolery pamięci i grafiki) zostanie zintegrowany z procesorem Atom w jednym układzie. Ma to poprawić wydajność systemu przez wyeliminowanie opóźnień pamięci i zwiększyć możliwości w zakresie przetwarzania grafiki. Dalsze szczegóły na ten temat poznamy na początku czerwca - Intel zamierza ogłosić je w czasie tajwańskich targów Computex.

Przedstawiciele Intela są zdania, że zmniejszenie liczby układów powinno umożliwić producentom projektowanie bardziej energooszczędnych komputerów o mniejszych wymiarach. To z kolei może mieć wpływ na obniżenie cen przyszłych netbooków.

Platforma Pine Trail wraz z procesorem Atom Pineview mają zostać udostępnione producentom sprzętu w drugiej połowie br. Pierwsze produkty wykorzystujące nową architekturę zostaną być może zapowiedziane na Computeksie. Targi odbędą się w Taipei w dniach 2-6 czerwca.