Intel Robson - jeszcze w styczniu w notebooku Apple?

Na witrynie Digitimes.com pojawiły się spekulacje, że do końca bieżącego miesiąca mogą pojawić się na rynku notebooki Apple wykorzystujące technologię Intel Robson. Dzięki niej dysk twardy komputera przenośnego może być zastąpiony układami pamięci flash.

Technologia Robson została zaprezentowana w akcji w październiku 2005 roku. Wykorzystujący ją prototypowy notebook używał pamięci flash do przechowywania najczęściej używanych aplikacji i danych, co w znaczący sposób przedłużało jego czas pracy na baterii.

O podobnym wynalazku, ale stworzonym przez producenta dysków twardych, pisaliśmy w materiale "Dysk z talerzami, które się nie kręcą". Jednak w przypadku technologii Intel Robson możliwe jest zupełnie wyeliminowanie HDD.

Redaktorzy portalu spekulują, że w swoich urządzeniach Apple może wykorzystać albo pamięć flash podłączaną bezpośrednio do gniazda ATA, albo połączy dysk twardy i flash, albo - ostatecznie - zdecyduje się na montowanie pamięci flash bezpośrednio w chipsecie lub w specjalnym, dodatkowym slocie.