Intel Rocket Lake-S - co wiemy o nadchodzącej platformie dla desktopów?

Intel w końcu zaoferuje wsparcie dla PCIe 4.0. Nie zabrakło również kilku innych ulepszeń.

Intel Rocket Lake-S to nowa platforma dla komputerów stacjonarnych. Pierwotnie oczekiwaliśmy, że pojawi się ona na rynku pod koniec 2020 roku. W związku z wybuchem pandemii koronawirusa premiera Rocket Lake-S może się nieco opóźnić.

Intel Rocket Lake-S - co wiemy o nadchodzącej platformie dla desktopów?

Źródło: pcworld.com

Mamy nadzieje, że Intel poradzi sobie z problemami i nie będzie musiał aktualizować swojej mapy drogowe. Platforma Rocket Lake-S jest potrzebna, aby skutecznie walczyć z coraz silniejszym konkurentem - AMD.

Zobacz również:

  • Najlepsze ultrabooki i laptopy do biznesu 2022 [RANKING]
  • Co się dzieje z Netflix? Tysiące subskrybentów rezygnuje z serwisu

Najważniejszymi nowościami nadchodzącej platformy Rocket Lake-S jest obsługa PCIe 4.0 oraz obecność zintegrowanych kart graficznych Intel Xe.

Dzięki uprzejmości portalu VideoCardz.com, który udostępnił w sieci diagram opisujący kluczowe cechy Intel Rocket Lake-S możemy dowiedzieć się co nieco o nadchodzącej platformie.

Informacje upublicznione w sieci pochodzić mają bezpośrednio od Intel'a. Diagram ujawnia, że platforma Rocket Lake-S zaoferuje wsparcie dla PCIe 4.0, które w układach AMD pojawiło się już w zeszłym roku. Intel zastosował więcej pasów dla PCI Express X16 dla kart graficznych oraz PCI Express X4 dla dysków NVMe.

Intel Rocket Lake-S - co wiemy o nadchodzącej platformie dla desktopów?

Źródło: videocardz.com

Na diagramie, który pojawił się w sieci widać również odniesienia do zwiększonej wydajności dzięki aktualizacji architektury procesorów, ale brakuje dokładnych szczegółów. Wcześniejsze plotki sugerowały, że Rocket Lake-S nadal wykorzystywać będą 14 nm procesory z rdzeniami Willow Cove.

Intel zadbał o aktualizacje układu graficznego. Procesory zaoferują zintegrowane karty graficzne Intel Xe z wbudowaną obsługą HDMI 2.0. Niebiescy chwalą się również udoskonalonymi możliwościami overclockingu.

Platforma Rocket Lake-S wykorzystywać będzie pamięć operacyjną DDR4 z obsługą Dual Channel. Nie zabraknie integracji USB 3.2 Gen 2 2x2 (20G) oraz Thunderbolt 4.

Na slajdzie zaznaczono, że w Rocket Lake-S zabraknie obsługi dla Intel Software Guard Extensions (SGX). W zamian otrzymamy 2,5 Gb port LAN.

Sprawdź, ile kosztuje procesor Intel Core i9 9900K.

Źródło: techspot.com