Intel Skylake: można "podkręcać" tańsze CPU z zablokowanym mnożnikiem

Procesory Intel Skylake w tańszych wersjach można z powodzeniem mocno podkręcać po aktualizacji BIOS-u.

Procesory Intela z najnowszej rodziny Skylake (jak również i wcześniejszych) oferowane są w przyjaznych dla overclockerów wersjach oznaczonych literą "K" oraz wersjach zwykłych cechujących się zablokowanym mnożnikiem. Te drugie są zdecydowanie tańsze, więc z pewnością użytkowników ucieszyłoby, gdyby mogli zaoszczędzając sporo pieniędzy cieszyć się również możliwością zmuszenia tańszej wersji Skylake do pracy ze znacznie wyższą częstotliwością. Dzisiaj wiemy już, że będzie to możliwe dzięki modyfikacji BIOS-u.

Potwierdził to serwis TechSpot, który wziął na warsztat układ Core i3-6100 pracujący standardowo z zegarem 3,7 GHz i zmusił do stabilnej pracy z zegarem 4,7 GHz. Skorzystał przy tym z bety BIOS-u dostarczonej przez firmę ASRock dla płyty głównej Fatal1ty Z170 Gaming K6+, która pozwoliła na podniesione BCLK (Base Clock) do 127 MHz (37 x 127 = 4699 MHz).

Metoda zastosowana przez firmę ASRock wymaga wyłączenia zintegrowanej grafiki (w przypadku Core i3-6100 układu HD Graphics 530). Wydaje się to jednak niewielkim problemem, ponieważ osoby zajmujące się podkręcaniem raczej nie budują komputerów, które nie są wyposażone w zewnętrzną, znacznie wydajniejsza kartę graficzną.

Inni też próbują

Podobne podkręcanie układów Intel Skylake zostało skutecznie wykonane także przez inne serwisy. Udało im się tego dokonać m.in. w przypadku dwurdzeniowego modelu Core i3-6320 umieszczonego na płycie Supermicro C7H170-M. Zestaw ten również pozwolił na podniesienie BCLK do 127 MHz, co przełożyło się na zwiększenie taktowania procesora z 3,9 GHz do 4955 MHz.

Co z czterordzeniowymi Skylake?

Na razie podkręcanie parametrów pracy udało się jedynie w przypadku układów dwurdzeniowych.

Czekamy na oficjalną premierę

Obecnie nowa modyfikacja BIOS-u jest intensywnie testowana. Można mieć uzasadnioną nadzieję, że prędzej, czy później zostanie ona oficjalnie udostępniona przez producentów płyt głównych.

Więcej informacji: TechSpot