Intel Skylake: największa innowacja rynku PC od 10 lat

Intel Skylake to szósta generacja układów Core, która zapewni producentom sprzętu wiele nowych możliwości. Nowa generacja komputerów pozbawionych kabli zbliża się wielkimi krokami!

Skylake to nazwa kodowa szóstej generacji układów Core. Podobnie jak piąta generacja, czyli układy Broadwell, zostanie ona zbudowana w oparciu o 14-nanometrowy proces technologiczny. Oznacza to, że mamy tutaj do czynienia z chipami należącymi do grupy "Tock", czyli niosącymi ze sobą możliwości nowej mikroarchitektury. Według Kirka Skaugena, starszego wiceprezesa firmy Intel, powinniśmy oczekiwać po niej wyższej wydajności oraz efektywności energetycznej. Wprowadzenie do sprzedaży układów Skylake stanowić ma też według Intela największą innowację na rynku PC od dekady.

Skylake: data premiery

Intel miał poważne problemy z produkcją układów Broadwell, co przełożyło się na przesunięcie premiery desktopowych modeli na 2015 rok. Nie można więc było także wykluczyć możliwości przesunięcia premiery układów Skylake. Analitycy byli jednak zgodni, że amerykańska firma nie chcąc ani na milimetr ustąpić pola konkurencji postara się, aby tak się nie stało. Kilka tygodni temu Kirk Skaugen potwierdził, że tak faktycznie jest oświadczając, iż wszystko idzie w dobrym kierunku i nowe układy trafią do masowej produkcji w II połowie 2015 roku.

Jeżeli tak, warto tutaj zauważyć, że układy Broadwell i Skylake (przeczytaj o różnicach pomiędzy nimi) pojawią się na rynku w krótkim odstępie czasowym, więc część konsumentów może zdecydować się na opóźnienie aktualizacji sprzętu. To zaś będzie miało duży wpływ na sprzedaż układów Broadwell.

Skylake: główne cechy, chipsety

Jednym z głównych powodów, dla których konsumenci mogą zechcieć poczekać na układy Skylake, jest duża ilość nowych funkcji. Mowa tutaj przede wszystkim o wsparciu dla pamięci DDR4 oraz umożliwieniu projektowania nowej generacji komputerów pozbawionych kabli ("wire-free"). W tym drugim przypadku chodzi o standard Rezence, rozwijany przez stowarzyszenie Alliance 4 Wireless Power (A4WP). Dzięki jego wsparciu możemy liczyć na to, że poprzez wykorzystanie zjawiska rezonansu magnetycznego różne sprzęty (np. biurko komputerowe) będą pozwalały na bezprzewodowe ładowanie akumulatorów urządzeń przenośnych. To bardzo interesujące nowe w przypadku laptopów rozwiązanie, które dodatkowo uzupełni możliwość bezprzewodowego przesyłu sygnału 4K do telewizora.