Intel Skylake: wybierz procesor w sam raz dla siebie

Intel zapowiedział kilkadziesiąt procesorów z rodziny Skylake. Są wśród nich zarówno układy niskonapięciowe, jak i takie, które powinny przypaść do gustu osobom ceniącym sobie możliwość ingerencji w parametry pracy. Poznaj je wszystkie i wybierz najbardziej odpowiadający twoim wymaganiom.


Intel zaprezentował nowe rodziny mikroprocesorów szóstej generacji (Skylake) Core, jak również Core m (nie ma tutaj pomyłki z małą literą "m"). Jeżeli będziesz kupował bazujący na technologii Intela tablet, jest szansa, że będzie on korzystał z układu z serii Core Y. Ultraprzenośne notebooki skorzystają z układów z serii U, natomiast konstruktorzy wydajnych mobilnych stacji roboczych z pewnością sięgną po procesory z serii H. Seria S znajdzie zastosowanie w desktopach, komputerach All-in-One i mini PC.

Szybki przewodnik po tabelach

Aby poznać podstawowe możliwości nowych układów wystarczy zajrzeć do przygotowanych prze Intela tabel. Znajdziesz tam przede wszystkim informacje na temat ilości rdzeni, częstotliwości ich pracy i ceny. W tym ostatnim przypadku powinieneś pamiętać, że prezentowana cena obowiązuje przy zakupie 1000 procesorów. Oznacza to więc, że w sklepie będzie ona wyższa. Przy tej okazji warto też zwrócić uwagę na zdawałoby się oczywistą rzecz: w przypadku oznaczeń prawie wszystkich procesorów szóstej generacji (Skylake) pierwszą cyfrą w nazwie konkretnego układu jest "6", np. i5-6500T.

Nowoczesne systemy takie jak Windows 10 są w stanie lepiej wykorzystywać zalety wielordzeniowch konstrukcji, więc generalnie można przyjąć, że większa liczba rdzeni oraz możliwość obsługi większej liczby wątków na ogół przekłada się na większą wydajność. Jeśli jest to konieczne, możliwe jest też sięgnięcie po tryb Turbo, który potrafi "podkręcić układ". Podstawowe procesory i3 nie oferują takiej możliwości.

Jako konsument nie powinieneś zaprzątać sobie głowy takimi technologiami jak Inte Stable Image Platform (SIPP), Small Business Advantage (SBA) i vPro. Inaczej ma się sprawa z technologią Intel Trusted Execution Technology (Intel TXT), czyli zbiorem sprzętowych technologii związanych z bezpieczeństwem.

Pamiętaj: nie wszystkie procesory zapowiedziane przez Intela pojawią się w tym samym momencie na rynku. Gdy przy opisie układu w kolumnie z ceną znajdzie się oznaczenie TBD (To Be Determined) oznacza to, że pojawi się on w sprzedaży w późniejszym terminie - jeszcze w czwartym kwartale 2015 roku, lub na początku 2016 roku.

Desktopowe procesory z najwyższej półki: Skylake serii S

Intel Skylake: wybierz procesor w sam raz dla siebie

Desktopowe procesory Skylake z najwyższej półki

Intel Skylake to obietnica mniejszego apatytu na energię. Faktycznie tak jest, chociaż nie jest to tak oczywiste na pierwszy rzut oka.

Weźmy np. pod uwagę układ Core i7-4790K Haswell pracujący z zegarem 4 GHz i porównajmy go ze znajdującym się na pierwszym miejscu w powyższej tabeli układem 4 GHz Core i7-6700K. Oba przeznaczone są dla entuzjastów pozwalając im na zmianę parametrów pracy, natomiast ich TDP wynosi, odpowiednio, 88 W i 91 W. Jak widać, Skylake wypada tutaj nieco gorzej.

Lepszym do porównania będzie więc układ 3,6 GHz Core i7-4790, który nie pozwala na zmianę mnożnika. Pomimo znacznie niższego zegara cechuje go niewiele mniejszy "apatyt na energię": 84 W. Ze strony Skylake dobrą propozycją będzie tutaj 3,4 GHz Core i7-6700, który również nie pozwala na zmianę mnożnika, lecz może się pochwalić nieporównywanie niższym współczynnikiem TDP: 65 W.

Podsumowując, procesory Skylake powinny zużywać mniej energii niż podobne im układy Haswell.

Kolejną rzeczą wartą odnotowania jest fakt, że w przypadku zaprezentowanych do tej pory desktopowych układów Skylake otrzymujemy do dyspozycji co najwyżej cztery rdzenie i obsługę ośmiu wątków. Intel Core i7-5820K i inne wydajniejsze układy “Haswell-E”, które wykorzystują większą podstawkę i nie zawierają zintegrowanego modułu graficznego oferują sześć rdzeni i obsługę 12 wątków. Obecnie nie jest niestety jasne, czy Intel zamierza w przyszłości zaprezentować układy cechujące się podobnym "zestawem": 6 rdzeni/12 wątków.

Pewność możemy mieć natomiast, że oferta układów Core i5 i Core i7 w wersji "K" (odblokowany mnożnik), która składa się obecnie jedynie z dwóch pozycji, zostanie z czasem rozbudowana.

Intel Skylake: wybierz procesor w sam raz dla siebie

Desktopowe układy Intel Skylake z TDP na poziomie 35W

Patrząc z punktu graficznego, wszystkie powyżej zaprezentowane układy oferują taki sam procesor graficzny: Intel HD Graphics 530. W przypadku mniej wydajnych modeli - np. i5-6400 - Intel zdecydował się na "cięcia" w zakresie taktowania rdzeni graficznych. Warto też dodać, że przed nami jest jeszcze premiera układów Skylake korzystających z pamięci eDRAM, czyli rozwiązania, które powinno znacząco wpłynąć na wzrost wydajności w zakresie grafiki.