Intel: Switchable Graphics to przyszłość

W 2009 roku z technologii Switchable Graphics skorzysta znacznie więcej osób niż do tej pory. Takie jest oficjalne stanowisko firmy Intel. Przedstawiciel tej spółki stwierdził, że czołowi producenci notebooków zaimplementują to rozwiązanie w znacznie większej ilości sprzętu niż do tej pory.

Michael Trainor, przedstawiciel firmy Intel, stwierdził ostatnio że jego zdaniem technologia Switchable Graphics będzie implementowana w znacznie większej ilości notebooków niż miało to miejsce do tej pory. Przypomnijmy, że rozwiązanie to umożliwia posiadaczom komputerów korzystających z chipsetów Intel GS45 lub GM45 oraz kart graficznych ATI Mobility Radeon HD 3600 lub 3400 na przełączanie pomiędzy zintegrowanym GPU Intela, a kartą graficzną od ATI.

Taka możliwość może mieć istotne znaczenie dla osób korzystających od czasu do czasu z bardziej wymagających aplikacji (np. gier czy programów graficznych). Mogą oni szybko (bez restartu komputera) przełączyć się na wydajniejszą kartę. Następnie, aby zredukować pobór energii, istnieje możliwość szybkiego powrotu do mniej wydajnego układu graficznego (jak wynika z danych firmy Intel chipset tego producenta pobiera o około 50% mniej energii niż karta ATI).

Warto przypomnieć, że wśród firm jakie do tej pory zastosowały nową technologię znaleźli się tacy producenci sprzętu jak Lenovo, Sony czy Toshiba.

"Producenci komputerów wprowadzili technologię Switchable Graphics w zaledwie kilku swoich produktach. Przewidujemy jednak, że 2009 rok będzie przełomem. Rozwiązanie to zawita do znacznie większej ilości nowych modeli."

Pomimo bardzo optymistycznego tonu, Michael Trainor zdaje sobie sprawę z ograniczeń jakie posiada nowa technologia.

"Nie ma możliwości przełączenia z karty ATI na układ Intela gdy uruchomiona jest wymagająca gra. Zresztą, i tak pewnie niewiele osób chciałoby to zrobić. Niemniej jednak pracujemy nadal na rozwojem tej technologii i usuwamy wszystkie możliwe niedociągnięcia."