Intel Thunderbolt 2 oficjalnie. Jest dwa razy szybszy, strumieniuje wideo 4K

Intel zaprezentował oficjalnie następną generację protokołu Thunderbolt. Jak można się było domyśleć, nazywa on się Thunderbolt 2.


Nowa generacja protokołu Thunderbolt z numerkiem "2" jest znacznie szybsza od poprzedniej. Dzięki zastosowaniu nowego kontrolera pozwala bowiem na przesyłanie danych z prędkością do 20 Gb/s (wcześniej - 10 Gb/s). Dodatkowo oferuje wsparcie dla uniwersalnego interfejsu cyfrowego DisplayPort 1.2 zapewniając możliwość strumieniowania wideo w rozdzielczości 4K (obecnie na rynek zaczynają wkraczać powoli tego typu telewizory). Co ważne, nowy protokół jest też kompatybilny wstecznie, co oznacza, że nie będzie wymagał zakupu jakichkolwiek nowych kabli, czy akcesoriów.

Thunderbolt - kilka faktów

Technologia Thunderbolt (wcześniej Light Peak) została wyprodukowana przez firmę Intel przy współpracy z Apple. W porównaniu do konkurencyjnego USB jest obecnie nieporównywalnie mniej popularna i wykorzystywana praktycznie wyłącznie w "jabłkowym" środowisku. Intel wspomina o wspierających ją 30 komputerach i płytach głównych oraz o 80 akcesoriach i urządzeniach peryferyjnych.

Interfejs ten powinien teoretycznie zapewnić możliwość przesyłania danych z prędkością do 100 Gb/s. Zgodnie z deklaracjami Intela, jego kolejna wersja, Thunderbolt 3, będzie się mogła pochwalić transferem do 50 Gb/s.

Kiedy?

Pierwsze urządzenia obsługujące protokół Thunderbolt mogą się pojawić na rynku jeszcze w tym roku.