Intel Tiger Lake, Willow Cove i Xe oficjalnie - oto gorące nowości na jesień

Intel zaprezentował swoje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie tranzystorów. Pokazano nowe architektury, które trafią do sprzedaży jesienią tego roku. Czy jest na co czekać?


Z okazji Architekture Day 2020 Intel przedstawił szczegółowe informacje na temat postępów, jakie dokonano w projektowaniu układów scalonych. Zaprezentowano 10 nm technologię SuperFin, która zostanie wykorzystana w najnowszych układach mobilnych Intel'a, które pojawią się w sprzedaży jesienią tego roku.

Intel Tiger Lake

Intel Tiger Lake

Nowy, 10 nm proces technologiczny ma być odpowiedzią na 7 nm procesory Ryzen od AMD. Intel zapowiada udoskonalenie procesu technologicznego i jeszcze bardziej wyrafinowane konstrukcje. Z dobrodziejstw nowego procesu technologicznego skorzystają głównie posiadacze ultraprzenośnych komputerów, które zyskają dodatkową wydajność przy jednoczesnym zachowaniu energooszczędności.

Intel po raz pierwszy oficjalnie pokazał architektury Willow Cove oraz Tiger Lake. Nie zabrakło również kart graficznych z rodziny Xe. Znajdą się one w komputerach dedykowanych użytkownikom domowym oraz graczom.

Ulepszone 10 nm - SuperFin Technology na pokładzie

Po latach korzystania z technologii FinFET i wielu ulepszeniach Intel przechodzi na nowe rozwiązanie SuperFin, które łączy ulepszone tranzystory FinFET z kondensatorem Super. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika? Jeszcze większą wydajność przy zachowaniu udoskonalonej energooszczędności.

Pierwszymi procesorami wyprodukowanymi z użyciem 10 nm technologi SuperFin będą układy z rodziny Tiger Lake. Są one już produkowane i dostarczane do producentów sprzętu komputerowego (OEM), którzy przygotowują swoje konstrukcje.

Willow Cove i Tiger Lake - potrzebna aktualizacja w drodze

Procesory Willow Cover i Tiger Lake są niezbędne, aby dogonić konkurenta, jakim jest obecnie AMD. Czerwoni skupiają się na wprowadzaniu coraz to nowszych procesów technologicznych. Intel ma zamiar odeprzeć atak ulepszoną architekturą.

Willow Cove to mikroarchitektura nowej generacji, która poza optymalizacją zużycia energii oraz wzrostem wydajności oferuje większą ilość pamięci podręcznej oraz większe bezpieczeństwo. Willow Cove wprowadza nowe rozwiązanie z zakresu bezpieczeństwa - komponent Intel Control Flow Enforcement.

Tiger Lake to nowe układy mobilne wyposażone w wydajniejsze karty graficzne Intel Xe. Procesory Tiger Lake są przygotowane z myślą o przyszłości - posiadają wsparcie dla Thunderbolt 4 i najnowszych technologii.

Najnowszy procesor graficzny Xe może zaoferować maksymalnie 96 jednostek wykonawczych.

Intel Xe

Intel Xe

Karty graficzne Intel Xe w dwóch konfiguracjach

Karty graficzne z rodziny Intel Xe dostępne będą w wersjach Low Power i High Power. Pierwsze z nich trafią oczywiście do ultraprzenośnych komputerów. Karty z rodziny High Power trafią do wydajnych komputerów stacjonarnych oraz serwerów. Niebiescy donoszą, że karty graficzne Intel Xe pozwolą cieszyć się najnowszymi grami AAA.

Sprawdź, ile kosztuje procesor Intel Core i5 9400