Intel X25-M 80 GB

Procesorowy gigant wkracza na rynek notebookowych napędów - z tym wyjątkiem, że są to półprzewodnikowe dyski SSD.

Procesorowy gigant wkracza na rynek notebookowych napędów - z tym wyjątkiem, że są to półprzewodnikowe dyski SSD.

Intel X25-M 80 GB

Informacje www.intel.com Cena ok. 1500 zł

Intel X25-M 80 GB

Intel X25-M 80 GB - prawa strona

Do tej pory mieliśmy sposobność testować trzy dyski SSD mające postać 2,5-calowych napędów do notebooków. Urządzenia tego typu wykorzystują pamięć półprzewodnikową zamiast tradycyjnych talerzy magnetycznych z głowicami, dzięki czemu są odporne na drgania, wstrząsy czy upadki, a ponadto zużywają bardzo mało energii. Większość modułów SSD bez względu na metkę była dotychczas produkowana przez dwie firmy: Samsung oraz SanDisk. Ale nadchodzi rewolucja, ponieważ do gry włączył się półprzewodnikowy potentat i władca świata PC - Intel.

Amerykański gigant może nieźle namieszać, mając do dyspozycji najbardziej zaawansowaną technologię produkcji układów i olbrzymią machinę marketingową. Jeśli będzie w stanie zaoferować napędy SSD po atrakcyjnej cenie, klasyczne twarde dyski znajdą się w opałach znacznie wcześniej niż przewidują analitycy.

Intel X25-M 80 GB

Intel X25-M 80 GB - lewa strona

Najpierw jednak warto sprawdzić, czy działo Intela ma czym strzelać. Testowane wcześniej dyski OCZ cechowały się bardzo wysoką wydajnością, wielokrotnie przewyższającą magnetyczne napędy 2,5-calowe, pobierając przy tym czterokrotnie mniejszy prąd. Moduł X25-M jest od nich jeszcze szybszy: uzyskał rekordowe wyniki w każdym benchmarku - i to dwukrotnie wyższe od rywali. Porównania ze zwykłymi twardzielami nie mają sensu, bo wymagałyby przejścia na skalę kosmiczną odległości (wystarczy przytoczyć dyskowy rezultat PCMark Vantage wynoszący 24066 punkty kontra 3775 punktów najlepszego modelu magnetycznego).

Są jednak dwa "ale": w teście kopiowania między partycjami moduł Intela był wolniejszy od drogiego napędu SSD firmy OCZ o pół do całej minuty na około 5 minut testu, zaś pobór mocy jest aż dwukrotnie wyższy niż w konkurencyjnych dyskach OCZ, ale wciąż o połowę mniejszy niż w klasycznych napędach.

Niestety, cena X25-M wciąż odstrasza zwykłych śmiertelników, chociaż mieści się dokładnie w pół drogi między dwoma modułami SSD 64 GB firmy OCZ, które wcześniej testowaliśmy (za 800 i 3000 zł). Przy większej pojemności dysku Intela i jego fantastycznej wydajności 1500 zł wydaje się już propozycją wartą głębszego rozważenia.

Zalety:

  • rekordowo wysoka wydajność
  • niższy pobór mocy od dysków magnetycznych
  • odporność na wstrząsy i upadki

Wady:

  • wolniejsze kopiowanie między partycjami niż w drogim dysku OCZ
  • dwukrotnie wyższe zużycie energii od modułów OCZ
  • mała pojemność
  • wysoka cena