Intel Xe w sprzedaży! Co oferuje karta graficzna Intela dla desktopów?

Intel wprowadził na rynek dedykowane karty graficzne Intel Xe. Trafią one do gotowych zestawów komputerowych. Co oferuje najnowszy układ graficzny Intel Xe korzystający ze złącza PCIe?

Intel od wielu miesięcy mówi o wprowadzeniu na rynek nowych kart graficznych, które będą dedykowanymi układami przeznaczonymi dla komputerów stacjonarnych. O Intel Xe w sieci słyszymy od wielu miesięcy. Finalnie Intel ogłosił, że jego karty graficzne opracowane razem z partnerami trafiają do sprzedaży.

Intel Xe produkcji Asusa

Intel Xe produkcji Asusa

Karta graficzna Intel Xe pojawi się w gotowych zestawach komputerowych renomowanych producentów. Jako pierwszy na rynku pojawi się układ graficzny Intel Xe wyprodukowany przez firmę Asus. Jak łatwo się domyśleć trafi on zapewne do gotowych zestawów komputerowych tego tajwańskiego producenta sprzętu elektronicznego.

Układ Intel Xe o nazwie kodowej DG1 (Dedicated Graphics 1 - Pierwsza dedykowana karta graficzna) po raz pierwszy został zaprezentowany na zeszłorocznych targach CES 2020. Układy z rodziny Xe trafiły już do pierwszych laptopów Acera, Asusa oraz Della. Teraz czas na komputery stacjonarnej, które otrzymają układ Intel Xe wykorzystujący złącze PCIe.

Intel informuje, że karta graficzna Xe nie będzie dostępna w sprzedaży jako oddzielny podzespół. Trafi do gotowych zestawów komputerowych do małych i średnich firm, a także odbiorców indywidualnych.

Portal Anandtech przekazał, że dedykowana karta graficzna Intel Xe bazuje na zintegrowanym układzie graficznym procesorów Intel Tiger Lake. Wersja desktopowa posiada niemalże identyczną specyfikację techniczną, jak układ, który znajdziemy w najnowszych laptopach.

Karta graficzna posiada trzy wyjścia obrazu, wspiera HDR, oferuje 80 jednostek wykonawczych oraz posiada 4 GB pamięci LPDDR4x.

Intel jasno przekazuje, że nie jest to karta graficzna dla graczy i wymagających użytkowników. Trafi ona do komputerów wykorzystywanych do pracy biurowej. Jednocześnie niebiescy cały czas pracują nad układem Xe-HPG (High Performance Gaming), który zaoferuje sprzętowe wsparcie dla ray-tracingu oraz pamięć GDDR6. Wydajniejsza odmiana Intel Xe pojawi się w sklepach do końca roku.

Źródło: Engadget.com