Intel Xeon 2,4 GHz na horyzoncie

W pierwszym kwartale przyszłego roku Intel zaprezentuje procesory Xeon oparte na nowym rdzeniu - Prestonia. Będą one pracować z prędkością 2,4 GHz.

Intel planuje na pierwszy kwartał 2002 r. premierę następcy układu Foster. Nowe procesory, oparte na rdzeniu Prestonia, będą pracować z prędkościami 2,4 GHz. Współpracę z płytami głównymi umożliwi nowy chipset o kodowej nazwie Plumas.

Foster jest pierwszym chipem z serii Xeon, zbudowanym wg architektury Net Burst znanej z aktualnie oferowanych procesorów serii Pentium 4. Dystrybucja nowych układów miała rozpocząć się już w ubiegłym tygodniu, jednak z powodu problemów z konstrukcją obudowy Fostera, jego wejście na rynek przesunięto na koniec maja.

Ponadto na rynku układów przeznaczonych dla dwuprocesorowych serwerów kolejna wersja Pentium III z rdzeniem Tualatin (wykonana w technologii 0,13 mikrona) będzie stopniowo wypierała starsze wersje procesorów oparte na rdzeniu Coppermine (0,18 mikrona). Docelowo także nowa wersja Pentium III ma być zastąpiona nowym modelem procesora tej serii, który zostanie zbudowany wg architektury Pentium 4.