Intel: aż tyle płacisz za prąd zużywany przez stary PC. Czas na Skylake

Decydując się na wymianę 5-letniego komputera PC możemy liczyć nie tylko na wyższą wydajność, ale również oszczędności na rachunkach za energię.

Według Intela około 75 proc. komputerów w Polsce ma więcej niż 5 lat. Tak leciwy laptop zużywa minimum 65W na godzinę (w przypadku desktopa wynik ten może być nawet kilkukrotnie wyższy), czyli 4-krotnie więcej niż komputer mobilny, który kupilibyśmy dziś (Intel ma tutaj na myśli platformę Skylake). Jeżeli do tego dołożymy dane Microsoftu, z których wynika, że w Polsce komputery pracują średnio przez 4 godziny dziennie (co rocznie daje 1460 godzin), możemy wyliczyć, iż zakup nowego peceta pozwoli na zaoszczędzenie 73 tys. watogodzin rocznie, co pokazuje poniższa infografika:

Jak widzicie zawiera ona również obrazowe porównania, jak i wyliczenia dotyczące całej Polski uwzględniające 10 milionów gospodarstw domowych. Wydaje mi się, że lepiej jednak operować konkretnymi kwotami. 73 tys. watogodzin to 73 kilowatogodziny. Jeżeli przyjmiemy, że koszt kilowatogodziny wynosi ok. 65 groszy (to jednak zmienna wartość ponieważ zależy od operatora i dostawcy) rocznie powinniśmy zaoszczędzić ok 50 zł. W przypadku komputerów stacjonarnych kwota ta powinna być znacznie większa.

Dodatkowe dane

Intel zwraca uwagę na energooszczędność. Dla Polaków najważniejsze są jednak inne parametry.

"Aż 85 proc. ankietowanych właśnie wydajność komputera uznało za kluczowy parametr. Ponad 80 proc. badanych wśród najważniejszych cech wymieniło także długi czas pracy na baterii, a trzy czwarte respondentów do tej listy dodało krótki czas uruchamiania się komputera. To, aby sprzęt był lekki, a do tego estetyczny było ważne dla odpowiednio: 62 i 51 proc. badanych."