Intel będzie produkował GPU?

Intel przyznał - choć nie było to oficjalne oświadczenie prasowe - że ma zamiar wejść na rynek procesorów graficznych. Na firmowej stronie, w dziale "Praca w Intelu", znajdziemy ofertę dla osób, zainteresowanych zatrudnieniem w ramach Visual Computing Group (VCG). W opisie stanowiska czytamy m.in. "Skupiamy się na rozwijaniu samodzielnych produktów graficznych bazujących na wielordzeniowej architekturze, skierowanej do użytkowników wysokowydajnych platform".

Dalej jest mowa o rynku urządzeń przenośnych oraz serwerów. Bardzo interesująca jest dalsza część ogłoszenia. Napisano w niej, że VCG początkowo skupi się na samodzielnych procesorach graficznych, ale będzie również zajmował się "przyspieszeniem integracji z CPU". To kolejna wyraźna wskazówka. Tym razem półprzewodnikowy gigant przyznaje, że ma zamiar konkurować z AMD, które ogłosiło plany połączenia w jedno jednostki centralnej (CPU) z procesorem graficznym (GPU).

Plany Intela nie przekreślają, oczywiście, jego obecnych działań. Koncern nie rezygnuje z rynku rdzeni graficznych wbudowanych w chipset, na którym zajmuje dominującą pozycję. Na tej samej stronie możemy bowiem przeczytać o poszukiwaniu pracowników do Chipset Graphics Engineering Group.


Zobacz również