Intel bez przewodów

Intel zainwestuje 100 mln USD w Symbol Technologies w celu wspólnego opracowywania technologii bezprzewodowych dla biznesu.

Intel i Symbol Technologies zamierzają opracować technologię, umożliwiającą firmom, szkołom czy szpitalom budowę bezprzewodowych sieci, zapewniających użytkownikom komputerów przenośnych stałą pracę w Internecie lub wewnętrznej sieci korporacyjnej. Obie firmy chcą oferować użytkownikom korzystanie z sieci niezależnie od miejsca, w którym się znajdują, np. w sali konferencyjnej, na terenie lotniska czy w hotelu.

Technologia Intela ma się opierać na kartach sieciowych wyposażonych w radiowe nadajniki/odbiorniki oraz transmitera - umieszczanego na ścianie lub suficie - przekazującego sygnały do sieci. System będzie działał w standardzie 802.11B, używanym już przez Lucent, 3Com, Cisco i inne firmy. Na potrzeby domowe Intel planuje wprowadzić urządzenia pracujące w standardzie HomeRF.

Dzisiejsze posunięcie umieszcza obie firmy w gronie gigantów rynku bezprzewodowego, obok Lucent Technologies i Proxim oraz 3Com i Cisco Systems. Po zainwestowaniu 100 mln USD, Intel stanie się posiadaczem 1,5% akcji Symbol. Firma analityczna Cahners In-Stat przewiduje wzrost wartości rynku usług bezprzewodowych z 750 mln USD w ub.r. do 2,2 mld USD w 2004 r.