Intel broni pozycji lidera

Ambitne plany Intela zakładają zdobycie przed końcem tego roku 50% udziału w rynku procesorów Pentium 4. Aby zamierzenia te zostały zrealizowane, firma opracowała nowy chipset Brookdale, współpracujący z tanimi modułami pamięci SDRAM.

Od dawna obserwujemy agresywną walkę o klienta, którą toczą koncerny Intel i AMD. Konkurencja między tymi firmami nie ogranicza się do walki w segmencie tanich procesorów typu Duron i Celeron (dystrybutorzy czerpią z ich sprzedaży najniższe zyski). Batalia ta dotyczy przede wszystkim produktów Athlon i Pentium 4.

Do niedawna ceny procesorów P4 były zdecydowanie wyższe niż konkurencyjnych układów AMD, co sprawiało, że flagowe modele Intela były jako postrzegane produkty przeznaczone dla wymagających użytkowników, dysponujących dużymi zasobami finansowymi. Dodatkowym minusem była obecność na rynku tylko jednego chipsetu (i850), obsługującego procesor Pentium 4, który do pracy wymagał zainstalowania kosztownych modułów pamięci RDRAM. W ciągu ostatnich miesięcy Intel obniżył jednak o kilkadziesiąt procent ceny procesorów Pentium 4, które obecnie mają szansę stać się produktami popularnymi, osiągalnymi dla masowego użytkownika.

Filip Umiastowski, dyrektor marketingu w firmie California Computer, będącej największym na polskim rynku dystrybutorem procesorów Intel, poinformował, że firma z miesiąca na miesiąc notuje dynamiczny wzrost popytu na procesory Pentium 4. Na początku roku sprzedaż układów tej serii stanowiła tylko ok. 1% udziału wśród dystrybuowanych procesorów Intel. Obecnie popyt na P4 wzrósł do ok. 5%, a do końca roku firma oczekuje, że jego sprzedaż wzrośnie o kolejne 35%.

Piotr Pągowski, szef polskiego oddziału Intela, podkreśla natomiast, iż obecnie świadomość marki Pentium 4 wśród potencjalnych klientów znacznie wzrosła i procesor ten nie jest już postrzegany jako produkt ekskluzywny. Dzięki dużym obniżkom Intela dostępne są w sprzedaży zestawy komputerowe, zawierające procesor Pentium 4, w cenach ok. 3000 zł.

Przełom na targach Computex

Podczas nadchodzących targów Computex 2001 ponad 100 producentów płyt głównych zaprezentuje urządzenia wyposażone w nowy chipset Intela - Brookdale, przeznaczony do obsługi procesorów Pentium 4 i najpopularniejszych obecnie pamięci standardu PC133 SDRAM. Chipset ten skonstruowano z myślą o popularyzacji procesorów serii P4, co może doprowadzić do zdobycia przez Intela zaplanowanego 50-proc. udziału w rynku do końca br. Analitycy przewidują, że w tym roku udział rynkowy modułów pamięci RDRAM sięgnie 5-11%, podczas gdy SDRAM (ok. 89% rynku) straci na popularności jedynie ok. 5-10%. Niestety, użytkownicy muszą się liczyć z tym, że różnice wydajności między zestawami Pentium 4 wyposażonymi w pamięci RDRAM i SDRAM będą wynosić 10-20% w zależności od obsługiwanej aplikacji.

Kolejny przełom nastąpi na początku 2002 r., kiedy to zostanie wprowadzona nowa wersja chipsetu Brookdale, wspierającego pamięci standardu DDR SDRAM. Do tego czasu tego typu pamięci powinny zbliżyć się cenowo do poziomu modułów SDRAM Producenci płyt głównych z wielkim zadowoleniem przyjęli wiadomość o opracowaniu nowego chipsetu i łączą z nim spore nadzieje. Jeden z głównych producentów płyt głównych, firma Gigabyte, do końca III kwartału br. przedstawi aż 7 modeli wyposażonych w nowy chipset. Dla porównania, firma ta obecnie oferuje jedynie 4 modele do obsługi P4, wyposażone w chipset i850.

Obiecujące serwery

Intel, zdając sobie sprawę z coraz silniejszej konkurencji, nie zapomina o szybko rozwijającym się rynku urządzeń serwerowych. Niedawno wprowadzona do sprzedaży kolejna wersja układu Xeon (zbudowany na bazie architektury znanej z produktów P4) otrzymała wsparcie ze strony producentów płyt głównych w postaci rozpoczęcia dystrybucji kilku 2-procesorowych produktów wyposażonych w nowy chipset Intel 860. Urządzenia te mają wszelkiego rodzaju udogodnienia charakterystyczne dla zaawansowanych płyt serwerowych: kontrolery SCSI, obsługa dużych ilości pamięci RAM, zintegrowane karty sieciowe.

Niestety, potencjalnych klientów mogą zniechęcać ceny płyt, skalkulowane na poziomie 1100 USD. Ponadto zakup płyty dla procesorów Foster nie oznacza końca wydatków, do poprawnego działania sytemu niezbędne są bowiem nietypowe obudowy wyposażone w 400 W zasilacz i specjalne kable zasilające (4- i 8-pinowe przenoszące napięcie 12 V). Z tego względu atrakcyjną ofertą wydają się nowe, serwerowe płyty główne, przeznaczone dla procesorów AMD. Oferowane procesory AMD pod względem wydajności nie mogą się równać z układami Xeon. Wraz z pojawieniem się serwerowych procesorów AMD, wyposażonych w rdzeń Palomino, sytuacja ta może jednak się zmienić. Obecnie płyty zbudowane z wykorzystaniem chipsetu AMD-760MP kosztują ok. 550 USD, czyli połowę kwoty, jaką należy zapłacić za produkt obsługujący procesory Xeon.


Zobacz również